Donald Trump mban një llogari bankare në Kinë, ku ai ndoqi marrëveshje licencimi për vite, sipas një raporti që mund të minojë pretendimin e fushatës zgjedhore të presidentit se ai është i ashpër me Pekinin.

Të dhënat tatimore të rishikuara nga New York Times treguan një llogari bankare të paraportuar më parë në Kinë e kontrolluar nga Trump International Hotels Management. Llogaria paguante 188,561 dollarë taksa në Kinë midis 2013 dhe 2015 në lidhje me marrëveshjet e mundshme të licencimit, sipas gazetës.

Raportimi i mëparshëm nga Times tregoi se ai pagoi vetëm 750 dollarë taksa në Amerikë në 2016 dhe 2017.

Ju pëlqen!

Regjistrat e fundit të taksave treguan gjithashtu se Trump investoi të paktën 192,000 dollarë në pesë kompani të ngarkuara për të ndjekur marrëveshje biznesi në Kinë. Këto kompani pretenduan 97,400 dollarë dollarë në shpenzime biznesi, përfshirë pagesa deri në vitin 2018, raportoi Times.

Trump ka zhvilluar fushatën e tij të rizgjedhjes për aftësinë e tij për t’i dalë ballë Kinës për çështje nga tregtia, në abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang dhe shtypjen politike në Hong Kong si dhe përgjegjësinë për përhapjen e Covid-19. Nën Trump, lidhjet midis Kinës dhe SHBA kanë arritur pikën e tyre më të ulët në dekada. Por ky raport hedh dritë mbi lidhjet e biznesit që Trump personalisht ka me Kinën.

Lexo po ashtu:  Analistët  budallenj

Burimi: The Guardian

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!