Rrugët në Amerikë janë bërë më vdekjeprurëse edhe pse amerikanët po ngasin më pak për shkak të karantinës nga koronavirusi dhe urdhrave për të qëndruar në shtëpi, sipas një raporti të ri. Të dhënat e hershme tregojnë një rritje prej 14% në bazë të niveleve të fatalitetit për distancë të udhëtimeve në mars, thotë dokumenti nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë (NSC). Numri i kilometrave të udhëtimit me makinë  gjatë muajit ra me më shumë se 18%. Sidoqoftë, numri i përgjithshëm i vdekjeve në rrugë në SH.B.A. në mars ra me 8% në 2,690. Vdekjet për vitin aktual deri më tani kanë arritur gjithsej 8.460.

Shpejtësia – faktori kryesor

Shkalla e vdekjes për 100 milion milje ishte 1.22 në mars në krahasim me 1.07 në mars 2019, thuhet në raportin e NSC.

Ju pëlqen!

“Në mënyrë shqetësuese, ne kemi korsi të hapura të trafikut dhe një sezon të dukshëm në ngarje të pamatur të makinave,” tha Presidenti i NSC Lorrene M Martin.

Lexo po ashtu:  Hapet shkolla shqipe në Cyrih

“Tani për tani, në mes të një pandemie globale dhe krize, ne duhet ta marrim atë si detyrë tonë qytetare të ngasim makinën me kujdes.

“Nëse ne nuk do ta bëjmë atë për veten tonë, duhet ta bëjmë për të tjerët, zbatimin e ligjit dhe punonjësit tanë të kujdesit shëndetësor, të cilët janë të përqendruar me të drejtë te pacientët me koronavirus dhe nuk duhet të mposhten nga përplasjet e parandalueshme të makinave”, tha zonja Martin.

Të dhënat sugjeruan që rritja e shpejtësisë ishte një nga faktorët kryesorë që shpjegonte rritjen alarmante të shkallës së vdekjes, tha NSC. Gjithashtu kërkesat për licencë shoferi për adoleshentët në disa shtete mund të kenë qenë një faktor kontribues.

NSC – një organizatë jofitimprurëse e themeluar nga Kongresi Amerikan – llogarit një fatalitet si të gjithë të përfshirë në një aksident me automjete motorike: shoferë, pasagjerë, këmbësorë dhe çiklistë. Kostoja e vlerësuar e vdekjeve, dëmtimeve dhe dëmtimeve të automjeteve me automjete deri në mars ishte 95.4bn $ (78bn £), thuhet në raport.

Lexo po ashtu:  Tre të vdekur nga mishi i kontaminuar në Spanjë

BBC

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!