Një grup ndërkombëtar për të drejtat e mediave thotë se pandemia koronavirus po përdoret nga qeveritë në të gjithë botën për të rritur kufizimet në liritë e shtypit.

Në një raport të lëshuar në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit 2020, Instituti Ndërkombëtar i Shtypit arriti në përfundimin se në të dy shtetet demokratike dhe autokratike kriza e shëndetit publik ka lejuar qeveritë të ushtrojnë kontrollin mbi median me pretekstin e parandalimit të përhapjes së dezinformatave.

Ajo tha që qeveritë autoritare kanë abuzuar me masat e urgjencës për të shtypur më tej median e pavarur dhe për të kriminalizuar gazetarinë, ndërsa në demokracitë përpjekjet për të kontrolluar narrativën publike dhe për të kufizuar qasjen në informacione rreth pandemisë janë në rritje.

Ju pëlqen!

Organizata me qendër në Vjenë tha se ka dokumentuar 162 shkelje të lirisë së shtypit në lidhje me mbulimin e koronavirusit gjatë dy muajve e gjysmë të fundit, pothuajse një e treta e të cilave kanë përfshirë arrestimin, ndalimin ose akuzimin e gazetarëve.

Raporti i institutit erdhi tre ditë pasi Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve publikoi një studim që zbuloi se kushtet e punës së reporterëve të lajmeve në mbarë globin janë përkeqësuar gjatë pandemisë koronavirus mes humbjeve të vendeve të punës dhe sulmeve ndaj lirisë së mediave.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!