Raporti më i fundit mbi cilësinë e ujit detar dhe jo vetëm në BE, përfshirë Zvicrën dhe Shqipërinë, vunë Qipron dhe Maltën në krye të listës. Në katër vende, 95% ose më shumë e ujit për larje rezultoi e cilësisë së shkëlqyeshme: Qipro (99.1% e të gjitha vendeve), Malta (98.9% e të gjitha vendeve), Austria (97.3% e të gjitha vendeve) dhe Greqia (97.0% e të gjitha vendeve). Tre vendet me numrin më të lartë të ujërave të cilësisë së dobët janë Italia (89 vende të banjës ose 1.6%), Franca (54 vende ose 1.6%) dhe Spanja (50 vende ose 2.2%).

Franca regjistroi vetëm 80% të ujërave si cilësore, ndërsa pak më shumë se 60% e ujërave në Mbretërinë së Bashkuar kanë cilësi të shkëlqyeshme. Rumania, Bullgaria dhe Polonia kanë ujërat e rralla që konsiderohen të shkëlqyera. Deri në 85% e ujërave për larje dhe pushime të BE-së si tërësi, duke përfshirë Shqipërinë dhe Zvicrën, konsiderohen të jenë me cilësi shumë të lartë.

Mbi 85% e ujërave detare dhe jo vetëm, në Europë të monitoruara vitin e kaluar, rezultuan të kenë standardet më të larta të Bashkimit Europian, në lidhje me pastërtinë dhe kritere të tjera. “Rezultatet e publikuara sot japin një tregues të mirë se ku do të gjenden ujërat më të mira për pushime këtë verë,” tha Agjencia Europiane e Mjedisit, e cila e prodhoi raportin.

Ju pëlqen!

Burimi: Euronews

/www.mekuliPress.com/  – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!