Kryeministri Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj postimit të kryeministrit Edi Rama, i cili tha se ‘vetëm i ka sugjeruar Haradinajt që ta heq taksën ndaj Serbisë’.

Në pyetjen e gazetarëve lidhur me këtë çështje, Haradinaj u përgjigj kështu:

“Kërkesa që me u pezullu taksa edhe pozicionet nuk janë të reja prej disave. Nuk ka naj ndryshim për taksën dhe s’do të ketë.  Pastaj, kryeministri Rama, shiqoni për mue shqiptarët edhe të majtë edhe të djathtë janë vëllezërit e mi, por të vërtetën do t’ua tregoj të gjithëve edhe ju pëlqeu edhe s’ju pëlqeu. Kështu që të vërtetën duhet ta themi. E shoh sikur thotë At Zef Pllumi, rrno për me tregue, kështu që dikush është aty për me tregu të vërteten”, tha Haradinaj në konferencë për media.

Ju pëlqen!

Kryeministri Ramush Haradinaj ka akuzuar presidentin Hashim Thaçi dhe kryeministrin Edi Rama, se në Berlin i kanë bërë presion për heqjen e taksës më shumë sesa të tjerët që kanë qenë pjesëmarrës në Samit.

Për këtë, presidenti Hashim Thaçi në një konferencë për media të mbajtur dje (të mërkurën), ka deklaruar se ‘qëndrimi i tij në Belrin për taksën ka qenë publik” dhe ‘se e ka përmendur në fjalimin e tij se taksa ishte vendim i duhur i Kosovës përballë politikës armiqësore të Serbisë.

Kurse në orët e pasdites, do të reagonte edhe kryeministri Edi Rama, shkrimin e plotë të të cilit po e publikojmë më poshtë, shkrim të cilin, Rama e publikoi dje në llogarinë e tij në Facebook:

E VERTETA IME ME SHUME DESHMITARE

Si rregull udheheqesit nuk i komentojne ne publik bisedat mes tyre e sidomos ato informale, aq me teper pa rene dakord paraprakisht dhe lere pastaj t’i shtremberojne, duke genjyer per te dale “burra te mire” para popullit te tyre, si te ishin duke shitur mish ne pazar. Me vjen sinqerisht keq qe miku im Ramush, nuk e ka mesuar ende kete rregull kaq te thjeshte, megjithese normalisht ky s’eshte as ndonje rregull udheheqesish ne fakt, po nje norme elementare mirekuptimi njerezor. Nuk eshte hera e pare qe e ben, po eshte hera me e gabuar dhe prandaj kete here, s’e kaloj dot ne heshtje si te tjera.

Askush s’i ka bere Ramushit presion ne Berlin per te hequr taksen. Une jo e jo. Madje askush as i’a ka kerkuar hiç qe ta heqe taksen! Une jo e jo. Perkundrazi.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kane nxitur nje diskutim informal ne holl mbi rifillimin e dialogut. Kam nderhyre vetem njehere, duke thene se ata duhet te hynin vete ne proces. Me tutje i kane kerkuar me shume durim dhe disa here Ramushit jo ta heqe taksen, po thjesht te jape pelqimin qe taksa te pezullohet perkohesisht, per 6 muaj apo edhe per 4 muaj qofte, duke u zotuar qe te hyjne ne procesin e dialogut Kosove-Serbi ata vete. Edhe te dy personalisht, kancelarja dhe presidenti!

I kam sugjeruar Ramushit ne dy momente ta pranoje kete kerkese te tyre, sepse kam menduar dhe mendoj qe perfshirja direkte ne nivelin me te larte e Gjermanise dhe Frances, boshtit te Bashkimit Europian, u shfaq si nje mundesi e re dhe shume e favorshme per ta shtruar çeshtjen e finalizimit te dialogut, ne nivelin me te larte te mundshem.

E kam mbeshtetur dhe e mbeshtes edhe sot taksen si nje “klithem” te Kosoves, qe ta degjoje bota dhe si te tille edhe e kam mbrojtur, kudo e me kedo. Po une di qe ajo eshte nje takse qe i eshte vene Serbise, jo nje mur qe i eshte vene Gjermanise, Frances apo SHBA, per t’i ndaluar ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven, ne rrugen e perpjekjes se mundimshme historike drejt njohjes perfundimtare nga gjithe bota. Dhe kur keta aleate te medhenj dhe te pazevendesueshem dot nga askush e askurre (pa te cilet jo Ramushin, po as Kosoven dhe te drejten e saj njeqind vjet te mohuar s’do ta njihte kurrekush ende sot), kerkojne thjesht pezullimin e perkohshem te takses, ne menyre qe te mund ta ndihmojne e ta mbeshtesin Kosoven drejt njohjes se saj te plote nderkombetarisht, refuzimi eshte i pakonceptueshem per mua.

Shtoj ketu se me ka mbetur gozhde fakti qe miqte e medhenj, hasen ne nje refuzim te pashpjegueshem edhe kur propozuan qe perkunder pezullimit te perkohshem te takses, nese ne fund te muajve te dialogut nuk do te arrihej objektivi final i nenshkrimit te paqes, atehere do t’i hapej perfundimisht rruge liberalizimit te vizave per Kosoven(!).

Gjithesesi, meqe Ramushi u qa publikisht se une i paskesha bere me shume presion se sa Vuçiçi per heqjen e takses, mua s’me mbetet tjeter vecse te ngushellohem me faktin qe pas samitit edhe Vuçiçi, u shpreh publikisht ndaj meje po aq i palumtur sa Ramushi.

S’kam dashur dhe s’dua te hyj asnjehere ne polemika publike me askend ne Kosove, aq me pak me kryeministrin e Kosoves. Uroj qe te mos jem i detyruar ta bej perseri. Ai ka te drejten e tij te flase ne emer te Kosoves, po mua s’ma heq dot askush te drejten te flas per Kosoven.http://Www.mekulipress.com

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.