Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për folur në Forumin “Globsec” për situatën në veri të vendit, ku ka komentuar ngritjen e gatishmërisë së ushtrisë serbe.

Rama ka thënë se ushtria e Serbisë në kufi me Kosovën e ka fuqinë zero dhe se e gjitha bëhet për politika të brendshme.

“Ky është shou më i pabesueshëm emocional i politikave të brendshme sepse ushtria e Serbisë në kufi me Kosovën, ka fuqinë e barabartë me zero. Kjo i bie sikur ushtria e Meksikës të shfaqet në kufi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pra çka mund të bëjë ? Me gjithë respektin për Meksikën. Nuk mund të bëjë asgjë. Kjo është thjeshtë për politikë të brendshme. Ka shumë të bëjë me politikën e brendshme, në atë që po ndodh në veri të Kosovës.” – ka thënë kryeministri Rama.

Ju pëlqen!

Kujtojmë se protestat e serbëve në veri po vazhdojnë edhe sot ndërsa në protestat e ditës së hënë mbetën të lënduar 30 ushtarë të KFOR-it.

Lexo po ashtu:  Edhe pse i humbën zgjedhjet...
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!