I ndërgjegjshëm se do të ishte një shënjestër e lehtë mes një paneli europianësh për flirtin me Putin, Aleksandër Vuçiç tentoi ta shmangë temën e luftës në forumin, ku mori pjesë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën, kryeministrin e Irlandës Leo Varadkar dhe Presidenten e Parlamentit Europian Roberta Metsola.

Por moderatorit të takimit në Davos, Edmond Anderlini nuk kish si t’i shpëtonte ky detaj. Përveç paraqitjes së pazakontë të Edi Ramës, që u shfaq në takim me atlete, loja me dy porta e Serbisë ishte një shpresë se paneli do dilte nga rutina e mërzitshme e bisedave të tilla.

Në fakt, Vuçiç e anashkaloi pyetjen provokuese, nëse mendonte se Putini ishte një kriminel lufte. Por ai sqaroi se pse Serbia nuk iu bashkua sanksioneve të BE dhe SHBA për të ndihmuar Ukrainën.

Ju pëlqen!

“Ne i kemi përjetuar këto sanksione për 10 vjet. Dhe nuk ishim të lumtur për ato. Nuk mendoj se do të sjellin rezultate të mira” tha Vuçiç.

Pas kësaj, e bëri të qartë se Putini nuk i dukej lunatik, siç flitej rëndom në kancelaritë perëndimore. Pas këtyre, nuk foli më.

Por ajo që ndodhi më pas, ishte po aq e habitshme. Qëndrimi i Serbisë për të mos i vënë sanksione Rusisë u justifikua nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, i cili vuri në dyshim zgjedhjen që kishte bërë Bashkimi Europian.

“Me aq sa e kuptoj unë botën, nuk po e zëvëndësojnë burimin e pisët rus me disa burime të pastra nga demokraci vibruese. Është edhe tregu pjesë dhe nuk do të nxitoja” tha Rama.

Përpjekjet e gazetarit Edmond Anderlini për ta sqaruar deklaratën, nëse Rama po i referohej Katarit kur fliste për burimet alternative që nuk janë vende demokratike nuk mori përgjigje.

Por ndërhyrja që bëri Rama ishte një lehtësim për Vuçiçin, i cili ka qenë vazhdimisht nën presion për faktin se nuk iu bashkua sanksioneve të Rusisë. I konsideruar shpesh si “Putini i vogël”, Vuçiç e pranon se duke refuzuar sanksionet, pozitat e Serbisë në arenën ndërkombëtare janë vështirësuar. Por justifikimi i tij për pozicionin e Serbisë janë përfitimet ekonomike nga Rusia. Në takimin e fundit që pati në nëntor të vitit 2021, Vuçiç siguroi një kontratë të favorshme nga Putini për furnizimin me gaz të Serbisë me çmime shumë të leverdisshme.

Arsyet e Vuçiçit për të mbrojtur Rusinë janë të kuptueshme, qofshin këto ekonomike, historike apo politike, por deklaratat pa sens diplomatik, e në dëm të gjeopolitkës shqiptare që bën Rama në panelet me zyrtërt e huaj, janë një mister i pazgjidhshëm tashmë prej vitesh.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!