Drejtori i Qendrës për Studime Bioetike dhe shefi i Drejtorisë Evropiane të Departamentit të Bioetikës së UNESCO-s, Vojin Rakiq, i ka dërguar një letër të hapur emisarit special amerikan për dialogun Richard Grenell. Ai ka paralajmëruar se Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment.

Rakiq iu drejtua Grenell si një nga krijuesit e marrëveshjes së Uashingtonit, nënshkruar më 4 shtator të këtij viti në Shtëpinë e Bardhë, me rastin e idesë që ai “ritheksoi”, në lidhje me emërimin e qeverive të SHBA, Serbisë dhe Kosovës për çmimin Nobel për Paqe.

“Pse nuk është kjo mjaft e mirë për Çmimin Nobel për Paqe? Sepse korrigjimi i kursit të gabuar të politikës së jashtme duhet të shoqërohet me korrigjimin e politikës së brendshme të gabuar në Serbi. Presidenti Vuçiq është një autokrat, një diktator që nuk respekton vlerat mbi të cilat u krijuan dhe Shtetet e Bashkuara dhe demokracitë e tjera perëndimore “, thuhet në letrën drejtuar Grenell.

Lexo po ashtu:  Kripa në rrugë është e dëmshme dhe krijon probleme për liqenet dhe lumenjtë!
Ju pëlqen!

Rakiq paralajmëroi kështu që pa demokratizimin e Serbisë, orientimi i politikës së jashtme drejt vendeve demokratike nuk mund të mbijetojë.

“Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment,” tha Rakiq.

“Ç’ lidhje ka kjo me Çmimin Nobel për Paqe? Zgjedhjet e falsifikuara, ngacmimet e kundërshtarëve politikë me gënjeshtra, dhe ndonjëherë edhe familjet e tyre në tabloidet e Vuçiq, abuzimi i fëmijëve të tyre në të njëjtat tabloide, mbulimi skandaloz mediatik me frekuencë kombëtare – janë vetëm disa nga arsyet pse Qeveria e Serbisë dhe presidenti i Serbisë janë shumë larg nga çdo gjë që i ngjan demokracisë dhe meriton çmimin Nobel për çdo gjë. Kulmi i rënies së skenës mediatike serbe në baltën më të thellë po lëviz çdo ditë drejt arritjeve të pabesueshme të shpifjeve ndaj njerëzve dhe mos mbledhjes së fondeve për të nxirë kundërshtarët politikë “, tha ai.

Ai shtoi se anëtarët e delegacionit të SNS në Uashington nuk janë njerëz emrat e të cilëve duhet të shoqërohen me Çmimin Nobel.

Lexo po ashtu:  Basha: Zemërimi po fryhet, qytetarët të dalin sonte në rrugët e Tiranës

“Vuçiq është një diktator, një uzurpator i pushtetit, një shkelës i kushtetutës, një redaktor de facto i tabloideve më vulgare,” tha ai.

Rakiq ka përkujtuar emisarin Grenell se Vuçiq ishte ministri i Propagandës në Qeverinë Serbe gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit, i cili vdiq në burg me akuzat për krime të rënda ndaj njerëzimit.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!