Dikur, shpuza ka qenë një vendbanim krejtësisht shqiptar. Madje shumë familje sot në Shqipëri mbajnë këtë mbiemër. Por vetëm kaq, sepse nga ajo kohë shumë gjëra kanë ndryshuar.

“Shqiptarë këtu nuk kanë dhe nuk di të ketë pasur. Nuk e di , nuk e di. Shqiptar ka patur në këtë vend shumë përpara, ndoshta 300 apo 500 vite më parë”, shprehen disa banorë.
Çfarë ka ndodhur? Si u boshatis Shpuza?

A ka ende gjurmë të tyre? Ky do të jetë një rrugëtim i dhimbshëm për të zbuluar e treguar një qytezë shqiptare, ku nuk ka më shqiptarë

Lexo po ashtu:  Del së shpejti "Arratisje nga Lindja: Orientalizmi shqiptar nga Naimi te Kadareja" (botimi i katërt i ripunuar), nga Enis Sulstarova.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!