Butrinti, i gjendur në bregdetin juperëndimor të Shqipërisë, është një vend magjik, si dhe një nga sitet arkeologjike më të mrekullueshëm në rajonin e detit adriatik.

Bërthama e qytetit antik të Butrintit ndodhet në një kodër të vogël rrethuar nga ujrat e liqenit të Butrintit dhe kanalit Vivari.Kjo qendër ofron për vizitoret e saj një kompleks të tërë objektesh dhe monumentesh arkeologjike,të cilat dëshmojnë për zhvillimin e një qytetërimi shumë të rëndësishem që në periudhen antike.Numri i turistëve rritet nga viti në vit për shkak të bukurisë dhe historisë që të ofron ky vend.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.