Butrinti, i gjendur në bregdetin juperëndimor të Shqipërisë, është një vend magjik, si dhe një nga sitet arkeologjike më të mrekullueshëm në rajonin e detit adriatik.

Bërthama e qytetit antik të Butrintit ndodhet në një kodër të vogël rrethuar nga ujrat e liqenit të Butrintit dhe kanalit Vivari.Kjo qendër ofron për vizitoret e saj një kompleks të tërë objektesh dhe monumentesh arkeologjike,të cilat dëshmojnë për zhvillimin e një qytetërimi shumë të rëndësishem që në periudhen antike.

Numri i turistëve rritet nga viti në vit për shkak të bukurisë dhe historisë që të ofron ky vend.

Lexo po ashtu:  Më i lirë se të tjerët, Apple prezanton modelin e ri iPhone SE+
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!