Qeveria e Kosovës e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e saj të tretë ka miratuar vendimin për shkarkimin e Bordit të drejtorëve të Telekomit të Kosovës.

Sipas qeverisë, vendimi është mbështetur në Ligjin për Ndërmarrjet Publike dhe ka pasur parasysh funksionimin dhe gjendjen aktuale në këtë ndërmarrje, e vlerësuar si mjaft e rëndë dhe me nevoja për të ndryshuar konceptin menaxhues.

Shkarkimi i bordit vjen 23 muaj pasi ishin emëruar nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj.

Ju pëlqen!

Besa Shatri, Skënder Hoti, Osman Ejupi, Sead Ujkani, Suzana Angjelkoviq dhe Filiz Krasniqi ishin emëruar anëtarë të Bordit, por që ky i fundit kishte dhënë dorëheqje.

Po ashtu, Osman Ejupi kishte dhënë dorëheqje pasi kishte punësuar katër fëmijët e tij.

Para kabinetit të qeverisë, ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, Rozeta Hajdari ka dhënë arsyet e këtij propozimi.

“Drejtorët duhet të shkarkohen për tri arsye; nuk kanë përmbushur planet, drejtorët kanë shkelur detyrat financiare dhe kanë lejuar shpenzime të tepërta e të panevojshme”, ka thënë ministrja Hajdari.

Lexo po ashtu:  Rikthim i izolimit në Kosovë/ Kryeministri i kurdisur Hoti: Mund të përballemi me vendime të vështira

Zëvendëskryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se në ditët në vijim do të analizohen raportet e auditimit dhe performancës të të gjitha ndërmarrjeve publike.

Si rezultat, pas kësaj, siç ka thënë Hoti, qeveria do të ndërmerr vendimet meritore lidhur me bordet e tyre.

“Sot ishte vetëm fillimi. Sot qeveria ka shkarkuar Bordin e Telekomit. Në ditët në vijim do të analizojmë raportet e auditimit dhe performancës të të gjitha ndërmarrjeve publike dhe do të marrim vendimet meritore lidhur me bordet e tyre. Duhet të shpëtojmë nga falimentimi këto ndërmarrje”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Ky bord shpesh ishte akuzuar për punësime të pakontrolluara në Telekomin e Kosovës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!