Qeveria e Albin Kurit, pritet të themeloj Zyre Shtetërore të Hetimeve, njohësit e fushës së drejtësisë thonë se nuk ka nevojë për zyre të tillë.

Edhe një mekanizëm shtetëror i hetimeve mund t’i shtohet Kosovës.

Madje një gjë e tillë është në planin qeverisës të kryeministrit Albin Kurti.

Ju pëlqen!

Kurti këtë gjë e tha edhe në ekspozenë e tij rreth planit qeverisës, ditën kur u votua si kryeministër.

Ndërkohë si të domosdoshme themelin e një organi të tillë po e sheh ish bashkë partiaku i Kurtit, tani deputet i LVV-së, Mefail Bajqinofci.

Sipas tij ky mekanizëm duhet të ketë edhe kompetenca ekzekutive.

Bajqinofci shtoi se shumë shtete të tjera tashmë kanë organe të tilla, të cilat janë shumë funksionale.

Lexo po ashtu:  Në përvjetorin e LVV, gazetari pyet Albin Kurtin “A ështe bashkimi kombëtar në synimet e LVV?”
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!