Nëse Lëvizja Vetëvendosje nuk arrin koalicionin bashkëqeverisës më LDK-në, atëherë do ta ketë të vështirë të formoj Qeverinë.

Lideri i VV-së, Albin Kurti i cili është mandatar për kryeministër, normalisht që këtë problem e ka të qartë, andaj ai e din që para vetës e presin sfida të mëdha, por që nuk do t’i zgjasin shumë.

Deri më 3 shkurt, Kurti synon të formoi Qeverinë, me apo pa LDK-në, atëherë nëse kjo dështon, dështon edhe ëndrra e Kurtit për kryeministër.

Ju pëlqen!

Megjithatë, Kurti edhe nëse nuk arrin një marrëveshje me LDK-në, ai ka disa opsione para vetes.

Analisti politik, Ismet Kryeziu nga KDI-ja, ka përmendur opsionet e limituara të Kurtit për krijimin e Qeverisë pa LDK-në.

Kurti përmes një postimi në Facebook, thotë se, Kurti ka disa opsione, të krijojë Qeveri të pakicës përmes një koalicioni me njërën nga subjektet opozitare dhe të dakordohet me disa tema kyçe.

Si dhe, të krijoj një koalicion me partitë e komuniteteve jo shumicë.

Për më shumë, lexojeni shkrimin e plotë:

Albin Kurti nese nuk arrin te kete koalicion qeverises me LDK-ne, duke marre parasysh vendosjen e vijave te kuqe per subjektet tjera, atehere para vetes i ka opsionet e limituara:

– te krijoje qeveri te pakices permes nje koalicioni parlamentar me njeren nga subjektet opozitare edhe te dakordohet per disa tema kyçe legjislative e politike.

Duke i dhene partise opozitare mbeshtetjen e qeverise per prioritetet e veçanta legjilsative, duke perfshire edhe shperndarjen e buxhetit, vendimet dhe veprimet si ajo per taksen, dialogun, kufijte etj. Ne kete menyre Albin Kurti do te siguronte votat e mjaftueshme per ta zgjedhur qeverine dhe per te qeverisur me mandat te plote apo edhe periudhe te caktuar kohore.

Ky format i qeverise pakice, do te mund te behet ne forme zyrtare apo edhe jozyrtare. Alex Salmond, qeverisi me qeveri te pakices per kater vite ne Skoci. Konservatori Stephen Harper beri te njejten gje ne Kanada. Qeveri te pakicave kemi pasur dhe ne Zelanden e Re, Australi, Suedi, Holande etj.

Ne Kosove, qeveria e kaluar e udhehequr nga Haradinaj, gjate mandatit edhe pse humbi shumicen parlamentare, vazhdoi te qeverise si qeveri e pakices dhe te kishte stabilitet te votave nga mbeshtetja e PSD-se si subjekt opozitar, deri ne doreheqjen e tij.

Qeverite e pakices jane treguar me te suksesshme sesa ato te shumices, per arsye te kontrollit me te madh qe ushtron legjislativi, si ne Kanade apo edhe shume shtete tjera. Por, edhe tek ne, psh. me mbeshtetjen dhe iniciativem e PSD, jane bere ligje te cilat asnje qeveri e shumices nuk ka arritur t’i miratoje, si Ligji per Kryeqytetin, Ligji i pagave, iniciativa per kodin pensional e te tjera.

Për më shumë, lexojeni shkrimin e plotë:

Albin Kurti nese nuk arrin te kete koalicion qeverises me LDK-ne, duke marre parasysh vendosjen e vijave te kuqe per subjektet tjera, atehere para vetes i ka opsionet e limituara:

Te krijoje qeveri te pakices permes nje koalicioni parlamentar me njeren nga subjektet opozitare edhe te dakordohet per disa tema kyçe legjislative e politike.

Duke i dhene partise opozitare mbeshtetjen e qeverise per prioritetet e veçanta legjilsative, duke perfshire edhe shperndarjen e buxhetit, vendimet dhe veprimet si ajo per taksen, dialogun, kufijte etj. Ne kete menyre Albin Kurti do te siguronte votat e mjaftueshme per ta zgjedhur qeverine dhe per te qeverisur me mandat te plote apo edhe periudhe te caktuar kohore.

Ky format i qeverise pakice, do te mund te behet ne forme zyrtare apo edhe jozyrtare. Alex Salmond, qeverisi me qeveri te pakices per kater vite ne Skoci. Konservatori Stephen Harper beri te njejten gje ne Kanada. Qeveri te pakicave kemi pasur dhe ne Zelanden e Re, Australi, Suedi, Holande etj.

Ne Kosove, qeveria e kaluar e udhehequr nga Haradinaj, gjate mandatit edhe pse humbi shumicen parlamentare, vazhdoi te qeverise si qeveri e pakices dhe te kishte stabilitet te votave nga mbeshtetja e PSD-se si subjekt opozitar, deri ne doreheqjen e tij.

Qeverite e pakices jane treguar me te suksesshme sesa ato te shumices, per arsye te kontrollit me te madh qe ushtron legjislativi, si ne Kanade apo edhe shume shtete tjera. Por, edhe tek ne, psh. me mbeshtetjen dhe iniciativem e PSD, jane bere ligje te cilat asnje qeveri e shumices nuk ka arritur t’i miratoje, si Ligji per Kryeqytetin, Ligji i pagave, iniciativa per kodin pensional e te tjera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!