Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është deklaruar në një konferencë për media me ç’rast ka bërë të ditur se kanë marrë vendim për heqjen e pengesave për procesin e dialogut me Serbinë, raporton “Zeri.info”.

“Sot në ditën e dytë të punës kemi miratu rregulloren e Qeverisë. Kemi marr një vendim të rëndësishëm duke i hequr pengesat për procesin e dialogut për një periudhë të arsyeshme kohore. Ne presim që të njëjtën gjë të shohim edhe nga ana serbe. Ne e ruajmë të drejtën tonë për të rujt sovranitetin tonë në kordinim me partnerët tanë”, tha Hoti.

“ Kemi një dakordim me miqtë ndëerkombëtar që presioni i tyre të jetë edhe karshi Serbisë, pasi të heqin edhe ata pengesat për dialog ne do të vazhdojmë”

Lexo po ashtu:  Qeveria merr vendim për strehimin e afganëve në Kosovë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!