Qeveria e Kosovës ka vendosur të zgjerojë pakon e masave sanksionuese ekonomike-financiare ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë, pas pushtimit të Ukrainës. Siç ka bërë të ditur kryeministri Albin Kurti, kjo është pakoja e katërt me sanksione.

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se bëhet fjalë për ngrirjen e aseteve bankare, ndalimin e mediave propaganduese dhe restriksione Bjellorusisë për importe të mallrave teknologjike.

Sanksionet janë vënë në koordinim me partnerët perëndimorë, kanë bërë të ditur krerët e shtetit.

Lexo po ashtu:  Përdori flamurin kuqezi, Serbia padi ndaj Ragmi Mustafës në Bujanoc - "Serbia nuk mund ta përzgjedh flamurin e shtetasve të saj shqiptar. Atë e përzgjedhin vetë shqiptarët!"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!