Deri në fund të vitit në Kosovë do të arrijnë rreth 1 milion e 200 mijë vaksina të prodhuesit “Pfizer”.

Lajmi është konfirmuar nga ministi i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë.

“Deri në fund të vitit nga kompania Pfizer pritet të arrijnë mbi 1 milion e 200 mijë vaksina kundër COVID-19”, tha ai.

Ju pëlqen!

Vitia ka folur edhe rreth planit të vaksinimit.

“Plani i vaksinimit në masë nënkupton administrimin e një numri shumë më të madh të vaksinave brenda një muaji që mendohet mes 300,000 dhe 400,000 vaksinave në muaj”, tha ministri.

Ndryshe, kryeministri Kurti në mbledhjen e së premtes konfirmoi se janë finalizuar negociatat me “Pfizer”.

Lexo po ashtu:  A paguhen grevistat në vendet tjera? Ja faktet...
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!