Të gjitha llojet konsiderohen si një burim i mirë i kësaj lënde ushqyese. Vitamina C ndihmon trupin tuaj të shërohet dhe të formojë enët e gjakut dhe pjesë të tjera të trupit. Është gjithashtu një antioksidant që lufton radikalet e lira. Këto janë molekula që trupi juaj prodhon që ndonjëherë mund të shkaktojnë dëme. Ekspertët rekomandojnë 90 miligramë vitaminë C në ditë. Kjo është vlera ditore, ose sasia e një lëndë ushqyese që duhet të përpiqeni të merrni çdo ditë. Një qepë me madhësi mesatare ka 9% deri në 18% të vlerës tuaj ditore për vitaminë C.

Fibra: Qepa ka dy lloje fibrash, dietike dhe prebiotike. Një filxhan ka 12% të 21-38 gramëve që ju nevojiten çdo ditë. Fibrat ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur më gjatë dhe të keni lëvizje të rregullta të zorrëve. Dhe kur ndiheni të ngopur, keni më pak gjasa të hani aq shumë. Kjo ndihmon në uljen e rrezikut të obezitetit. Fibra prebiotike në qepë ushqen bakteret e zorrëve (probiotikët) në mënyrë që ato të rriten.

Lexo po ashtu:  Mësoni se kush e rrit rrezikun nga kanceri i gjirit

Antioksidantë: Të gjitha qepët kanë kuercetinë, një përbërës flavonoid ose antioksidant. Kuercetina ka veti anti-inflamatore, ndihmon trupin tuaj të prodhojë vitaminë E dhe e mbron atë nga shumë forma të kancerit. Çdo qepë ka antioksidantë, por ajo e kuqe dhe e verdha kanë më shumë se qepët e bardha.

Ju pëlqen!

Vitamina B6: Një qepë mesatare ka rreth 8% të vlerës ditore të rekomanduar. Vitamina B6 ndihmon trupin tuaj të formojë qelizat e kuqe të gjakut. Ai gjithashtu zbërthen proteinat dhe mund të jetë i dobishëm për gratë me PMS dhe të vjella në mëngjes.

Qepa e papërpunuara është më e shëndetshme

Do të përfitoni më shumë nga qepët nëse i hani ato të gjalla. Pritini dhe hidhini në sallata, ose ne omëletë. Ose shtoni ato të prera në sanduiçe. Mund të kavërdisni lehtë qepët për t’i zbutur pak pa humbur shumë nga gjërat e mira. Qepët e gatuara nuk janë të këqija për ju – ato thjesht nuk kanë aq shumë lëndë ushqyese.

Lexo po ashtu:  Djersitja e tepërt, shkaqet dhe rreziqet

Qepa përmban një përbërës që mund t’i bëjë sytë tuaj të lotojnë. Pjesa më e madhe është në rrënjë. Nëse qepët e papërpunuara janë shumë të forta për ju, copëtoni dhe zhytini në ujë të ftohtë ose ftohini për 30 minuta për të pakësuar veprimin e tyre intensiv.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!