Dëshmi nga pronarët që pretendojnë se qentë e tyre po sillen çuditshëm para një korridori, dritareje ose dhome ku nuk ka asgjë të pazakontë. Ndonjëherë lehin në mënyrë të pakontrolluar, ndonjëherë duket se bashkëveprojnë me dikë të padukshëm, ndërsa qentë e tjerë vdesin nga frika dhe thjesht fshihen.

Një qen që fshihet nën shtrat, një qen që leh në dhoma bosh pa zhurmë, ose një qen që është i trazuar dhe nervoz pa ndonjë arsye të dukshme janë disa nga shenjat që qeni mund të perceptojë një fantazmë. Pse kështu? A është qeni i çmendur? Jo, në shumë raste fenomeni që qeni percepton dhe që është i jashtëm për të është real. Kjo është një mundësi reale që qentë të shohin fantazma, shpirtra ose çfarëdo që dëshironi t’i quani. Qentë mund të shohin fantazma dhe shpirtra, ose të paktën shumë qen i perceptojnë ato në një farë mënyre.

Pse qentë i perceptojnë fantazmat më lehtë se njerëzit?

Ju pëlqen!

Epo, nuk e dimë saktësisht. Ashtu si qentë shohin fantazma, a duhet të themi, ata gjithashtu ndiejnë se kur do të ndodhë një tërmet. Duhet të mendoni se shqisat fizike të qenve janë më të zhvilluara se tonat. Ndjenja e nuhatjes së qenve besohet të jetë 100,000 herë më e lartë se e jona dhe shqisa e tyre e dëgjimit është gjithashtu shumë më e rafinuar. Qentë dhe macet mund të dëgjojnë tinguj që nuk dëgjohen nga veshi i njeriut. Ndoshta në këtë mënyrë qentë janë në gjendje të perceptojnë atë që na shpëton.

Lexo po ashtu:  Facebook lan duart, po gjyqtarët - censorë të medias online kush i kontrollon?

Një teori tjetër është se meqenëse qentë nuk ndikohen nga mendja racionale njerëzore ose kultura jonë aktuale, e cila mohon ekzistencën e këtyre fenomeneve, qentë janë në gjendje të perceptojnë këto realitete të tjera me shqisën e tyre të gjashtë. Qentë i perceptojnë ato më lehtë sepse thjesht i përjetojnë ato natyrshëm.

Një eksperiment për të provuar nëse qentë shohin fantazma

Janë kryer disa eksperimente mbi këtë temë. Një shembull shfaqet në një libër nga Collin Ëilson me titull “Mysteries: An Investigation on the Okult, Paranormal and the Supernatural”. Ai tregon një përvojë të Robert Morris, një psikolog i njohur amerikan dhe studiues paranormal i cili përdori kafshë në disa nga studimet e tij.

Robert Morris mori një shtëpi në Kentaki ku kishte fantazma ose aktivitete paranormale një qen, një mace, një gjarpër me zile dhe një mi. Ai i la në një dhomë ku kishin ndodhur vdekje të dhunshme. Qeni, macja dhe gjarpri ishin agresivë ose të frikësuar dhe vepronin çuditshëm. Qeni rrëmbeu flokët në sytë e fantazmës (ose çfarëdo që të ishte), uli veshët, lehu dhe iku nga dhoma pa dashur të kthehej.

Lexo po ashtu:  Nga “Park natyror”, Vjosa së shpejti në mbrojtje si “Park Kombëtar”

Gjarpri adoptoi pozicionin e sulmit. E vetmja kafshë që nuk reagoi ishte miu, por tre të tjerët duket se zbuluan praninë pa asnjë dyshim. Ky është vetëm një shembull i mijëra dëshmive që ekzistojnë në këtë temë, kjo nuk përfshin vetëm qentë, por edhe macet!/Burimi / https://italiafeed.com/

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!