Ekuipazhi i një akullthyesi rus shpëtoi një qen që ishte endur në Antarktidë për më shumë se një javë, raportojnë mediat ruse.

Një ekuipazh i Samoyeds e dalloi atë në fushat e akullit në Rusinë veriore.

Yegor Agapov, kapiten i akullthyesit “Alexander Sanikov”, i tha kanalit shtetëror Rusia 1 se qeni u ngjit vetë në anije dhe se pronari i saj u gjet.

Ju pëlqen!

“Ne ulëm shkallët dhe qeni u ngjit vetë në anije. Më vonë, ne bëmë kontakt me telefonin lokal dhe gjetëm pronarin”.

Qeni me emrin Aika shpëtoi gjatë një shëtitje nëpër fshat dhe ndoshta nuk do të mbijetonte për një kohë të gjatë nëse ekuipazhi nuk do ta kishte vërejtur atë.

“Ajo kurrë nuk shkonte askund pa ne, nuk kemi ide se si arriti atje,” tha pronarja e qenve Svetlana Chereshneva.

 

 

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.