Rusia do të nisë një sondë hënore më vonë këtë vit dhe do të thellojë bashkëpunimin me Bjellorusinë në infrastrukturën dhe teknologjinë hapësinore, tha të martën presidenti rus Vladimir Putin.

Duke folur në një takim me udhëheqësin bjellorus Alexander Lukashenko në Kozmodromin Vostochny në Lindjen e Largët të Rusisë, Putin kujtoi sukseset sovjetike në hapësirë ​​dhe tha se asnjë sanksion ndaj Rusisë nuk mund të ndalojë përparimin e saj.
< Ajo që Rusia e quan “operacioni i saj special ushtarak” për të çmilitarizuar dhe “denazifikuar” Ukrainën shkaktoi një breshëri sanksionesh nga vendet perëndimore, duke përfshirë kufizime në financimin dhe bashkëpunimin shkencor. Putin tha se Rusia do të zhvillojë një anije kozmike të gjeneratës së re dhe teknologji për energjinë bërthamore në hapësirë. Ai tha gjithashtu se do të lëshonte një sondë të quajtur Luna-25 në Hënë në tremujorin e tretë të këtij viti. Rusia do të punojë me Bjellorusinë në infrastrukturën që u garanton vendeve akses të pavarur në hapësirë, tha Putin, duke shtuar se ai i kishte kërkuar agjencisë hapësinore ruse, Roskosmos, të trajnonte një bjellorus për fluturimin në një anije kozmike ruse. RTS Edel Strazimiri

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.