Vladimir Putin ka akuzuar Poloninë se është antisemitike dhe se ka bashkëpunuar me Adolf Hitlerin, në kundër-përgjigje të një rezolute evropiane që fajëson pjesërisht Bashkimin Sovjetik për nisjen e Luftës së Dytë Botërore.

Presidenti rus e hodhi poshtë si “marrëzi të plotë” një rezolutë të fundit të Parlamentit Evropian që fajësoi paktin e Bashkimit Sovjetik të mos-arritjes së vitit 1939 me Gjermaninë naziste për shpërthimin e luftës ditë më vonë.

Putin, në një takim me përgjegjësit e tij të lartë ushtarak, sugjeroi se Bashkimi Sovjetik ishte i detyruar të nënshkruante traktatin Molotov-Ribbentrop pasi kombe të tjera evropiane nënshkruan marrëveshje mos-agresioni me Hitlerin.

Ju pëlqen!

Në vend të kësaj ai tregoi Marrëveshjen e Mynihut të vitit 1938, e cila i lejoi Hitlerit të aneksonte Çekosllovakinë. Ai tha se ky ishte një shembull i “bashkëpunimit” perëndimor me udhëheqësin nazist.

Kritika është e fundit në një seri sulmesh në të cilat lideri rus ka kundërshtuar me egërsi karakterizimin e traktatit Sovjetik nga perëndimi me Gjermaninë naziste. Marrëveshja pa që Sovjetikët pushtuan Poloninë nga lindja dy javë pasi Gjermania pushtoi në 1 Shtator 1939.

Lexo po ashtu:  11 fakte për të kuptuar konfliktin Izrael-Gaza

Hitleri dhe diktatori Sovjetik Joseph Stalin atëherë gdhendën Poloninë dhe shtetet baltike bazuar në një protokoll sekret në paktin Molotov-Ribbentrop.

Por zoti Putin pretendoi se vendet perëndimore u përplasën me Hitlerin, duke përmendur dokumentet arkivore që ai pretendoi se ambasadori polak në Berlin vlerësoi planet e Hitlerit për të dëbuar hebrenjtë nga Evropa.

Në një shpërthim të zemëruar, ai e quajti ambasadorin “plehrë” dhe “derr antisemitik”.

“Ai shprehu solidaritet të plotë me Hitlerin në pikëpamjet e tij antisemitike,” shtoi më tej presidenti rus.

Burimi: The Independent 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!