Udhëheqësit botërorë thuhet se po hartojnë “plane emergjente” në rast se Vladimir Putin vendos të lëshojë armët vdekjeprurëse kimike ose bërthamore në Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë ka mbledhur në heshtje një të ashtuquajtur “ekip të fortë” zyrtarësh të sigurisë kombëtare për të skicuar skenarët se si Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre të përballet me Rusinë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi se planet ishin urgjente pas kërcënimeve të Putinit në kanalet televizive propagandistike ruse.

Ju pëlqen!

Ai tha se pret që “aleatët të bien dakord të ofrojnë mbështetje shtesë, duke përfshirë ndihmën dhe pajisjet e sigurisë kibernetike për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet nga kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe presidenti Joe Biden kanë bërë gjithashtu deklarata që nga raportimet për kërcënimet pasi ata pretendojnë se Ukraina nuk do të qëndrojë e vetme kundër forcave të Kremlinit.

Kryeministri tha: “Mesazhi që Putini mund të marrë është: Ukraina nuk është vetëm. Ne qëndrojmë me popullin e Kievit, Mariupolit, Lviv dhe Donetsk”

Lexo po ashtu:  Escobar në Beograd: Serbët kanë arsye, por barrikadat duhet të hiqen
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!