Në një përplasje që ka vazhduar për më shumë se gjashtë vjet, presidenti rus Vladimir Putin ka zgjatur përsëri sanksionet kundër atyre vendeve perëndimore që kishin kërkuar të ndëshkonin Moskën për pushtimin e saj në Krime dhe destabilizimin e Ukrainës lindore.

Pas aneksimit të Krimesë nga Rusia, një numër vendesh, duke përfshirë SH.B.A. dhe Kanada dhe Bashkimin Evropian, vendosën masa ndaj Moskës në Prill 2014 që synonin zyrtarët dhe bizneset ruse. Ato përfshinin ngrirjen e llogarive dhe kufizimin e aftësisë së vendit për të marrë hua para.

Si përgjigje, Putini miratoi masat e drejtpërdrejta në gusht 2014 që ndaluan importet e një numri të produkteve ushqimore nga SH.B.A., BE, Norvegjia, Australia dhe Kanada.

Ju pëlqen!

Ai ka zgjatur sanksionet kundër vendeve që kërkuan të ndëshkonin Rusinë për pushtimin e vitit 2014 në Krime.

Me sanksione akoma të vendosura kundër Rusisë, Putini i ka zgjatur sanksionet edhe katër herë, së fundmi në qershor 2019. Përpara skadimit të tyre në fund të këtij viti, Putini nënshkroi një dekret të Shtunën, i cili i shtrin ato deri në fund të 2021, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Tass.

Çështja e sanksioneve ka qenë një çështje kryesore për Rusinë këtë javë pasi Moska kërcënoi të ndëshkojë zyrtarët gjermanë dhe francezë në rradhë në një përplasje mbi helmimin e opozitarit Alexei Navalny.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.