Vladimir Putin duket se ka vendosur tashmë datën kur do të shpallë “fundin” e luftës në Ukrainë. Këtë e kanë pohuar zyrtarë në Kiev të cilët thonë se kjo pritet të ndodhë në 9 maj, datë që Rusia feston mposhtjen e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se propaganda ruse po “imponon idenë se lufta duhet të përfundojë para 9 majit 2022”.

Rusia mban në këtë datë një paradë madhështore në Sheshin e Kuq të Moskës për të shënuar dorëzimin e Gjermanisë naziste dhe fundin e Luftës së Dytë Botërore.

Ju pëlqen!

Në një postim në Facebook, shtabi i përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha: “Sipas informacioneve të disponueshme, në mesin e personelit të forcave të armatosura të Federatës Ruse, vazhdimisht po kryhet punë propagandistike, e cila imponon idenë se lufta duhet të përfundojë përpara datës 9 maj 2022”.

Forcat e armatosura të Ukrainës thanë se pushtuesit rusë po përballen me “vështirësi të mëdha” në qytetet dhe qytetet e Ukrainës dhe “nuk kanë mbështetjen e popullatës lokale”.

Lexo po ashtu:  Përfundon ndërtimi i urës në Kroaci që peshon sa 30 kulla Eiffel

Ata pretenduan se, në Krime, një brigadë ruse mbajti një ceremoni për 100 anëtarët e vdekur të saj. Ata thanë se skena të ngjashme janë parë në qytetin e Sevastopolit, ku pretendojnë se janë vrarë marinsat në flotën e Detit të Zi.

Festimi i madh i fitores së Rusisë në Luftën e Dytë Botërore mbahet çdo vit, një ditë pasi Evropa Perëndimore feston Ditën e Fitores, më 8 maj për shkak të diferencës kohore midis Rusisë dhe vendeve të tjera të Bllokut Sovjetik dhe kohës së Evropës Qendrore.

“Dita e Fitores” në Rusi është një festë kombëtare, duke mbyllur shumicën e zyrave publike, shkollave dhe bizneseve. Edhe vendet e tjera pro-ruse transmetojnë fjalimin e presidentit rus duke e bërë si ngjarjen më të ndjekur të vitit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!