Nëse ekziston një gjë që karakterizon lidhjen e dashurisë njerëzore, padyshim që është akti i puthjes. Shpreh ndjenja, emocione dhe humor, dhe për këtë arsye luan një rol qendror në marrëdhënie. Një studim i kohëve të fundit tregoi se puthja është një ushtrim i shkëlqyeshëm për tu vënë në praktikë për të hequr qafe disa kile shtesë. Studimi, i botuar në një revistë të njohur amerikane, sugjeron që puthjet gjithashtu ndihmojnë në djegien e kalorive.

Kur puthemi ne aktivizojmë rreth 30 muskuj në qafë dhe fytyrë dhe, në varësi të intensitetit dhe kohëzgjatjes, secila puthje mund të djeg nga 6 deri në 10 kalori. Një puthje intensive mund të bëjë që ne të djegim deri në 12 kalori në minutë.

“Gjatë një puthjeje pasionante, shpejtësia e metabolizmit madje mund të dyfishohet,” thotë Bryant Stamford nga Universiteti i Louisville. “Në praktikë, trupi djeg yndyrnat dhe karbohidratet më shpejt dhe në mënyrë efektive.”

Ju pëlqen!

Për më tepër, puthjet gjithashtu ndihmojnë për të lëshuar endorfinat dhe hormonet e tjera të mirëqenies, të tilla si oksitocina dhe dopamina, duke ndihmuar për të hequr qafe ankthin dhe stresin. Me një puthje pasioni, endorfinat lëshohen deri në pikën e gjenerimit të një efekt analgjezik, i ngjashëm me një dozë të vogël morfine. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

Lexo po ashtu:  Efektet e teknologjisë… Një artikull për të reflektuar gjatë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!