Kapsllëku është shenjë dhe jo sëmundje. Pothuajse çdo njeri mund të ketë konstipacion në jetën e tij dhe shkaku më tipik është një dietë e varfër

Në shumë raste konstipacioni është i përkohshëm dhe jo serioz. Njohja me shkaqet, parandalimin dhe trajtimin, mund të ndihmojë shumë njerëz në lehtësimin e këtij problemi

Kapsllëku (konstipacioni) është përcaktuar si situatë kur zorra juaj ka më pak se tre jashtëqitje në javë. Në konstipacion materialet fekale janë të forta, të thata, të vogla në madhësi dhe të cilat dalin me vështirësi.

Ju pëlqen!

Shumë njerëz që kanë kapsllëk kanë dhembje gjatë jashtëqitjes dhe shpesh kanë tendosje, fryrje dhe ndjesinë e një zorre të mbushur.

Çelësi për të mos pasur këtë problem është të futni mjaftueshëm fibra dhe ujë në dietën tuaj. Këto janë ushqimet që mund t’ju ndihmojnë me kapsllëkun:

Uji
Uji është laksativi më i mirë që ekziston, pasi ai nuk ka efekte anësore. Pirja e tij që në mëngjes herët kur stomaku është bosh, i ndihmon zorrët të bëjnë sa më mirë punën e tyre.

Kosi
Si rregull i përgjithshëm, është mirë të qëndroni larg nga produktet e qumështit kur jeni kaps. Megjithatë, kosi është një përjashtim nga ky rregull për shkak të përqendrimit të lartë të baktereve të shëndetshme, d.m.th probiotikëve.

Lexo po ashtu:  Si do të funksionojnë? Ja përgjigjet e pyetjeve kryesore, mbi vaksinat anti-Covid

Brokoli
Hulumtimet tregojnë se mos ngrënia mjaftueshëm e frutave dhe perimeve ju bën më të ndjeshëm ndaj kapsllëkut. Kur kapsllëku është luftuar, brokoli është një nga zgjedhjet më të shëndetshëm, me mbi 5 gram fibra për filxhan.

Fasule të zeza
Fasulet e zeza janë një nga burimet më të bollshme të fibrave të tretshme, që përmbajnë mbi 15 gramë në vetëm 1 filxhan. Këto bishtajore janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i proteinave. Nëse jeni kaps, këto fasule të shijshme duhet të jenë në pjatën tuaj.

Kumbulla
Ato përmbajnë një substancë të njohur si dihydrophenylisatin, një laksativ natyror që ndihmon kontraktimet e muskujve. Kumbullat gjithashtu përmbajnë sorbitol, një alkool me sheqer që mund të shërbejë gjithashtu si një laksativ.

Kivi
Kivi është një frutë e shëndetshme që nëse hahet në mëngjes vë në lëvizje “zorrët dembele”.

Dredhëzat
Farat e vogla të dredhëzave janë ato që u japin atyre përmbajtjen e lartë të fibrave të tretshme. Nëse nuk jeni një adhurues të dredhëzave, një banane e pjekur do t’ju japë përafërsisht të njëjtën sasi fibrash.

Lexo po ashtu:  8 shenjat që tregojnë se kolesteroli po ju dëmton këmbët

Bajamet
Siç mund ta dini, bajamet janë plot me yndyra të shëndetshme dhe ushqyes të ndryshëm. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme, dy grushte përmbajnë rreth 3.5 gram.

Aloe Vera
Aloe Vera bën mirë për shumë funksione fiziologjike, ndër të cilat edhe për sistemin e tretjes dhe veçanërisht për zorrët.

Fara liri
Liri është një burim tepër i zhdërvjellët i fibrave. Farat e lirit mund të shtohen në pothuajse çdo lloj ushqimi ose t’i pini (ato janë fantastike si një përbërës në smoothie) Një lugë gjelle fara përmban gati 3 gram fibra të tretshëm.

Drithëra me fibra të lartë
Mëngjesi është një mundësi për të sulmuar kapsllëkun. Shmangni ushqimet e mbushura me sheqer dhe shtoni drithërat që përmbajnë të paktën 5 gram fibra për racion.

Bollgur
Për mëngjesin, bollguri është një zgjedhje e shkëlqyer për gamën e saj të gjerë të përfitimeve shëndetësore. Përveç ndihmës për të pasur një zemër të shëndetshme, bollguri ndihmon në balancimin e niveleve të kolesterolit dhe lehtëson tretjen. Një filxhan kafe bollgur përmban 3 gram fibra të tretshëm.

Buka integrale
Buka integrale është e ulët në yndyrë dhe e lartë në fibra dietetike dhe karbohidrate komplekse – atribute ushqyese që mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut. Feta mesatare përmban, mesatarisht, dyfishin e sasisë së fibrave ushqyese në krahasim me fibrat e bardha.

Lexo po ashtu:  Kina raporton se ka rënë numri i rasteve të reja me koronavirus

Pse vuani nga kapsllëku?

Dëshironi të dini se çfarë tjetër mund të bëni për të lehtësuar problemet tuaja të stomakut? Këtu janë disa këshilla:

– Kapsllëku zakonisht ndodh sepse shumë ujë absorbohet nga zorra e trashë
– Shkaqet e kapsllëkut përfshijnë plakjen, disa ilaçe dhe një mënyrë jetese të ulur
– Disa ndryshime të stilit të jetesës, d.m.th një dietë më të mirë dhe më shumë stërvitje, zakonisht rezultojnë në më pak episode të kapsllëkut
– Përdorimi i laksativëve duhet të rezervohet si një mjet i fundit (ata mund të ndikojnë negativisht në funksionet e zorrëve dhe të krijojnë varësi)
– Disa njerëz mund të bëhen kapsllëk nga konsumimi i qumështit ose produkteve të tjera të qumështit
– Individët me sindromë të zorrëve të irrituar zakonisht përjetojnë kapsllëk shumë më shpesh se të tjerët
– Gjatë shtatzënisë, gratë janë më të ndjeshme ndaj kapsllëkut për shkak të luhatjeve hormonale dhe kompresimit të mitrës
– Metabolizmi ngadalësohet me moshën, duke zvogëluar aktivitetin e zorrëve. 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!