Nga: Naim Frashëri

Perse?

Pse s’vjen, o dit’e mirë,
Pse vallë nukë vjen?
Gjer kur në errësirë?
Mos Zoti të pëlqen?

Ju pëlqen!

As hidhe gardhe,
Dhe shpejto pake,
dit’e bardhë,
Dhejakë, jakë,

Se të pres,
Nukë vdes.

Jak’o dit’e uruar!
Që lind nga perëndon,
At’an’e ke ndrituar
E ne pse na haron?

Dritëz’e jetës!
Edhe e motit
Dhe e së vërtetës.
Dhe gaz’i Zotit,

Ndritëna
E zgjohna.

/ “Lulet e Veres”/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!