Kur bëhet fjalë për ruajtjen e informacionit për kartat e kreditit në internet, është e qartë se konsumatorët çmojnë komoditetin për sigurinë. Sipas rezultateve të një sondazhi të Bankrate të kryer në SHBA 64% e personave të anketuar thanë që ata ruajnë numrin e kartës së tyre të kreditit në internet ose në aplikacione celular.

Numri i njerëzve të gatshëm për të ruajtur informacionin e tyre është befasuese duke marrë parasysh që vetëm 8% e të anketuarve thanë se ruajtja e të dhënave të tyre personale ishte “shumë e sigurt”. Dyzet e katër përqind menduan se ishte “disi e sigurt”, me 31% të anashkaluar “jo shumë të sigurt , “Dhe 17%” nuk janë aspak të sigurt.

Komoditeti është forca shtytëse në konsumin modern. Kjo është arsyeja pse njerëzit janë duke bërë blerje në internet. Në shkëmbimin e kohës dhe parave, njerëzit janë duke bërë zgjedhjen e kohës sepse ka të bëjë me komfortin që i ofron shërbimi online. Konsumatorët gjithashtu kanë tendencë të besojnë se ndërmarrjet e mëdha po kujdesen për to.

Ju pëlqen!

Gjithashtu 59 % njerëzve në sondazh do të regjistronin të dhënat e kartës së tyre për të përfituar një muaj shërbim falas të një produkti të ndryshëm, por ajo që konsumatorët nuk kuptojnë është që nëse ju nuk ndërmerrni ndonjë veprim shërbimi do të marrë para automatikisht nga karta juaj.

Ekziston një rrezik akoma më i lartë me faqet e internetit të cilat vjedhin të dhënat tuaja prandaj kujdesi duhet të jetë akoma më i madh përsa i përket besueshmërisë së dyqanit apo aplikacionit online pasi paratë tuaja mund të përfundojnë në duar të dikujt tjetër dhe produkti apo shërbimi nuk do të vijë asnjëherë te ju.

Ajo që sugjerohet më tepër është përdorimi i një karte posaçërisht për blerje online dhe ju vendosni një shumë të caktuar në të mjaftueshëm për të mos rënë pre e mashtrimeve apo edhe që faqet online mos kenë mundësinë të marrin automatikisht para nga karta juaj.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!