Rregullimi i shtratit menjëherë pas zgjimit mund t’ju bëjë të lumtur, veçanërisht kur ktheheni tek ai në mbrëmje, por ka edhe disa efekte që duhet t’ju bëjnë të ndaloni këtë rutinë.

A keni edhe ju zakon ta rregulloni shtratin tuaj në mëngjes, menjëherë pas zgjimit? Sipas një studimi të ri, marrja e kohës për të rregulluar shtratin tuaj jo vetëm që qetëson mendjen tuaj por edhe ju bën të ndiheni mirë pasi dhoma juaj atëherë duket më e rregullt.

Por përveç jastëkut dhe jorganit tuaj, në krevatin tuaj gjenden organizma aq të vegjël sa nuk mund t’i shihni me sy të lirë. Prandaj, sapo t’i mbuloni, krijohen kushte perfekte për riprodhimin e tyre të mëtejshëm, shkruan kp.

Ju pëlqen!

Merimangat pëlqejnë të jetojnë në hapësira të errëta dhe të lagura të dyshekut dhe jastëkut tuaj dhe ushqehen me qeliza të vdekura të lëkurës. Kur largoheni nga shtrati në mëngjes, i mbuloni me një batanije në mjedisin e tyre ideal. Në mbrëmje ushtria, e cila ndërkohë është shumëzuar, fillon të bëjë punën e saj të ndyrë. Ndër efektet e pakëndshme që ato shkaktojnë mund të jenë iritimet e lëkurës dhe madje edhe puçrrat.

Ndërsa ushqehen me qelizat e lëkurës tuaj të vdekur, ato lënë ‘nënshkrimin’ e tyre në çarçafët tuaj. Feçet e tyre janë në një vend ku duhet të vini të pushoni pas një dite të vështirë dhe të flini rehat. Ajo gjithashtu shkakton reaksione alergjike në shumë njerëz dhe gjithashtu shkakton dhimbje në sy, teshtitje dhe madje astmë.

Edhe nëse kanë vdekur, ato janë të dëmshme

Si çdo gjallesë në Tokë, merimangat e shtratit kanë ciklin e tyre jetësor. Por edhe kur ata janë të vdekur ju përsëri mund të thithni mbetjet e tyre ndërsa flini. Shkencëtarët pretendojnë se kjo është potencialisht e rrezikshme për njerëzit që janë alergjikë ndaj tyre sepse mund të shkaktojë përkeqësimin e gjendjes së tyre.

Por nëse e lini shtratin tuaj të parregulluar në mëngjes, merimangat do të preken nga ajri i pastër dhe rrezet e diellit, dhe janë të dy këta faktorë që i shqetësojnë ato. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që shtrati juaj “të marrë frymë” për orë të tëra, në vend që ta rregulloni menjëherë.

Në luftën kundër merimangave, mos përdorni sprej për të vrarë brumbujt

Gjithashtu, dermatologët nuk rekomandojnë përdorimin e spërkatjeve për të shkatërruar brumbujt nëse luftoni me merimangat. Është më mirë të pastroni plotësisht shtratin tuaj me një fshesë me korrent. Sigurisht, nuk do të jeni në gjendje të hiqni të gjitha merimangat, por zvogëlimi i numrit të tyre ndihmon në parandalimin e alergjive.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën me 1 Euro!