Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes herët është një domosdoshmëri. Eshtë një orë alarmi, ngritje energjie dhe trajtim i shijshëm, i mbështjellë në një filxhan të ngrohtë. Akoma më mirë, pirja e kafesë mund të sjellë përfitime shëndetësore – madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e trurit nga demenca.

Edhe pse nuk ka asgjë të keqe në prioritizimin e kafesë së rregullt, njerëzit me refluks acidesh, sëmundje refluksi gastroesophageal (GERD), sindromi i zorrës së irrituar (IBS) ose sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) duhet të jenë të kujdesshëm me kafenë. “Ne normalisht sugjerojmë zvogëlimin e konsumit të kafesë për ata me refluks acidi ose GERD,” thotë Leslie Langevin, autore e librit të kuzhinës Anti-Inflamatorë të Kuzhins “Kjo është për shkak se kafeina ul presionin rreth sfinkterit të poshtëm të ezofagut midis ezofagut dhe stomakut dhe simptomat e refluksit mund të shtohen, si rezultat i kësaj. Sidoqoftë, studime të shumta kanë treguar që kafeja në vetvete nuk shoqërohet gjithmonë me simptoma të rritura të GERD. Kështu që unë u them pacientëve të anashkalojnë kafenë për disa javë, pastaj ta shtojnë sërish dhe të vënë re simptomat”.

Lexo po ashtu:  “Profesor, pse ia japin çdokujt të drejtën për t’u pasuruar?”, pyeti studenti… Ai ndërpret leksionin menjëherë!

Nëse aciditeti është ende shumë i lartë për sistemin tuaj të tretjes, Langevin rekomandon kalimin në kafe dekafeinato ose hollimin e kafesë së rregullt me qumësht bajame, qumësht kokosi ose qumësht me pak yndyrë, pasi që “rritja e kalciumit në pijen tuaj të kafesë ndihmon për të zvogëluar aciditetin e pijes,” thotë ajo.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!