Nga Monica Bonsangue

Këto janë pyetjet që ne të gjithë kërkojmë menjëherë, kur e gjejmë veten duke lexuar rastin e njëzetë të lajmeve në të cilat një grua është rrahur nga partneri i saj dhe jo për herë të parë.

“Anna kërkon sqarime. Ajo dëshiron të dijë se kujt i dha Gianni një byzylyk të shtrenjtë, fatura e të cilit ishte në xhepin e xhaketës së tij. Për sa kohë që ai është atje, ajo e pyet atë se kush është ajo që në kohën e darkës ai vazhdon ta kërkojë me mesazhe. Gianni reagon. Gërvishtje në fytyrë, duke bërtitur se ajo është e çmendur, e fyen rëndë. Ai i thotë asaj se ajo imagjinon gjithçka dhe se duhet të shkojë dhe të marrë trajtim. Pastaj ai godet derën, duke i mbyllur një gisht me të. Kur ajo bërtet me dhimbje, fëmijët, të cilët janë të pranishëm, fillojnë të qajnë. Gianni është i zemëruar me Annën, duke i thënë asaj se e gjithë kjo ndodh për shkak të saj. Përsëri, përsëri, si gjithmonë. ”

Ju pëlqen!

Një vëzhgues i jashtëm shpesh përpiqet të kuptojë se si mund të jetojmë vite, madje edhe dekada, pranë një njeriu që të keqtrajton.

Lundy Bancroft, një konsulent amerikan gjyqësor me njëzet vjet përvojë në keqtrajtimin e brendshëm, u përpoq t’i përgjigjej këtyre pyetjeve. Nga përvoja e tij në kontakt me viktimat dhe torturuesit e këtyre tregimeve tragjike, ai mund të shihte se nuk ka vetëm një arsye që shtyn gratë viktima të abuzimit që të mos raportojnë ose të largohen, por prania e disa faktorëve:

• përpjekjet për plagjiaturë dhe manipulimi, dmth përpjekjet për të ndikuar në të menduarit e personit tjetër, duke i bërë ata të mendojnë si dhunuesit (për shembull, që një shuplakë është pak, është sjellje normale në një çift, ose të bindin gruan se problemet e shtëpisë janë fajin e saj). Manipulimi dhe plagjiatura bëhen me qëllim që të izolohet viktima nga konteksti i saj shoqëror dhe të jetë në gjendje ta kontrollojë atë më mirë;• Struktura e personalitetit të viktimës: Gratë kanë një personalitet emocionalisht i brishtë apo jo mirë të strukturuar apo të traumatizuar më parë dhe kanë më shumë gjasa të jenë sulmuar nga dhunuesit e tjerë, pasi ato priren për të mbrojtur veten më pak;• prania e fëmijëve, sepse një grua është fizikisht dhe ekonomikisht e vështirë për të ndërmarrë një ndarje, pasi ajo do të mbetet vetëm me ngarkesën e pasardhësve dhe me detyrën e ndarjes, shpesh gjatë një procesi, të kushtueshëm dhe të trazuar.• sistemi i besimit dhe arsyetimet që ajo përdor për të përpjekur për të shpëtuar marrëdhënien dhe të njëjtat arsyetimet e paraqitura nga dhunuesi: në fakt, ai përpiqet të bindë viktimën dhe ata rreth tij se nuk ka asnjë përgjegjësi për aktet e dhunshme. Ai parashtron shkaqe dhe  deklaron veten viktimë e rrethanave.Bancroft ka grumbulluar këto justifikime, duke verifikuar se si ato nuk korrespondojnë vetëm me realitetin, por si prania e tyre mund ta kushtëzojë viktimën duke mos braktisur marrëdhënien. I njëjti autor i ka quajtur këto besime të “mitit”. Nga shtatëmbëdhjetë që identifikoi, ne paraqesim katër nga më të përsëriturit:

Lexo po ashtu:  Tregon studimi/ A po harrojnë fëmijët si mbahet lapsi?

Miti 1: Abuzuesi kishte një partnere të cilën e lëndonte tmerrësisht, kështu që tani ai ka një marrëdhënie problematike me gratë. “Unë jam kështu me të sepse gratë e tjera më kanë lënduar, nuk është faji im”, do të ishte justifikimi. Në shumicën e rasteve, ky version nuk korrespondon me të vërtetën dhe përfaqëson gënjeshtra të vërteta ose ndryshime të realitetit. Shpesh, kur ai tregon për keqtrajtimin e pësuar, ai nuk bën asgjë, por tregon atë që ai ka bërë me partneren e tij të mëparshëm. Përkundrazi, kur është e mundur të mblëdhim progresin e tregimeve të mëparshme, është e mundur të vërejmë se si e keqtrajtonte partneren e mëparshëm si atë të tanishme. Në fakt, është një sjellje e përsëritur në çdo marrëdhënie.

Miti 2: Më keqtrajton sepse ushqen një ndjenjë të fortë ndaj meje. Fraza tipike është “Askush nuk është në gjendje të godasë nervat e mia si ajo, sepse ushqej ndjenja të forta ndaj saj”. Njeriu që abuzon me dhunën përpiqet të na bindë se janë ndjenjat e dashurisë dhe afeksionit që provokojnë dhunë. “Unë e bëj këtë sepse të dua” është ende një frazë që mund të hedh në konfuzion një viktimë që është ende e dashuruar, sepse e shtyn të pranojë dhunën si një provë dashurie. Në këtë mit, për fat të keq, gratë janë të ndikuara fuqishëm nga presioni kinematografik dhe muzikore, që përhapin idenë e keqe se dhuna është pjesë e dashurisë së pasionuar: çmimi për t’u paguar për një përfshirje të plotë.

Lexo po ashtu:  Për ata që nuk e dinë....

Miti 3: Humbet kontrollin, bëhet si i çmendur. Është alibi i impulseve të pakontrollueshme, shpesh të vëna në pikëpyetje për të justifikuar, madje edhe në gjykatë, shpërthimin e zemërimit për shkak të të cilit gruaja vuan nga dhuna fizike dhe psikologjike. Ata që punojnë me abuzuesit e dinë mirë se si, përkundrazi, ata gjithmonë janë njerëz shumë të arsyeshëm dhe janë në gjendje të ndryshojnë shpejt sjelljen e tyre sapo policia troket në derë. Ose si, gjatë një lufte, ai thyen ose dëmton vetëm sendet që i përkasin partnerit të tij, dhe asgjë nga vetja. Bancroft vëren se si njeriu që ushtron dhunën autorizon veten që  të humbasë kontrollin mbi partnerin. Një tregues i mëtejshëm i përfitimit të këtij vëzhgimi është fakti që keqtrajtimet fizike dhunuese veprojnë me qëllim të krijimit të frikës dhe dhimbjes, por duke lënë më pak shenja të mundshme.

Miti 4: Ai i urren gratë në përgjithësi, sepse ai ka vuajtur për shkak të tyre. Kjo gjithashtu nuk korrespondon me të vërtetën. Prova është fakti se shumica e burrave abuzive, me gratë e tjera, kanë një marrëdhënie normale. Ai shpesh ka një marrëdhënie paqësore me nënën e tij, si dhe me motrat e tij, të cilat nuk dyshojnë asgjë. Shumë sillen me gratë në mënyrë superiore, pa treguar ndonjë problem. Përkundrazi, ata priren, shoqërisht, të jenë simpatikë, të sjellshëm, kavalierë me gra të tjera, deri në pikën e ndërtimit të një imazhi të pametë social. Në fakt, problemi i keqtrajtimit lidhet vetëm me partnerin dhe lind kur gruaja krijon një marrëdhënie të qëndrueshme me këtë lloj burri. Lidhja, në fakt, krijon një marrëdhënie të njeriut që i lejon atij të veprojë me rregulla të ndryshme.aE gjithë kjo njollë e justifikimeve dhe besimeve mbi njeriun që abuzon me dhunën e shtyn viktimën të kërkojë shkakun e keqtrajtimit në faktorë të jashtëm nga partneri ose, më keq akoma, në diçka që nuk shkon brenda vetes. Siç shpjegon autori, gruaja priret t’i atribuojë tiparet e buta të partnerit në cilësitë personale, por në të njëjtën kohë ia atribuon dhunën e tij shkaqeve të jashtme, duke u përpjekur të justifikojë veprimet e saj. Efekti psikologjik është se viktima do të bëjë gjithçka (dhe më kot) për ta ndihmuar atë, duke duruar për vite gjeste ekstreme të abuzimit fizik dhe psikologjik, me shpresën se ai do të ndryshojë.M. F. Hirigoyen ka vërejtur se shumë gra gradualisht janë mësuar me vendosjen e dhunës, duke përfunduar që ta konsiderojnë atë një normalitet. Ky nuk është një qëndrim mazokist, më tepër se një kushtëzim i bërë përmes ngacmimeve fizike dhe psikologjike.Nëse partneri im më godet, e gjej veten në një marrëdhënie të dhunshme? Nëse ai më shtyn kundër mobilieve, a është ai i dhunshëm? Nganjëherë është e vështirë të përcaktohet kufiri mes të tolerueshmes dhe të paligjshmes.Kuptimi i miteve të njeriut abuziv dhe imazhi i sjelljes së abuzimit mund të jetë një hap i parë për shumë gra që nuk mund të kuptojnë ndjenjën e vuajtjes së tyre. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

Lexo po ashtu:  “E bukura dhe bisha”, historia e vërtetë tragjike mbi të cilën u frymëzua përralla e famshme
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!