Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë.Nuk jemi mësuar të shohim avionë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë.E pse aeroplanët janë pothuajse gjithmonë të bardhë, ka disa arsye.Disa fakte që ndoshta nuk i keni ditur: Reflektimi i nxehtësisë- nëse një avion është me ngjyrë të bardhë, ai thith më pak nxehtësi. Kjo është më e mirë për pasagjerët dhe ekonomikisht e dobishme për linjat ajrore.

Ngjyra e bardhë është më pak e shtrenjtë.Parandalimi i përplasjeve me zogjtë- zogjtë mund ta shohin më mirë reflektimin nga sipërfaqet e bardha dhe shpesh nuk përplasen me avionin për këtë arsye.

Ngjyra e bardhë ndihmon për të zbuluar çarjet madje edhe çarjet e vogla.Në hapësirat e bardha të çarat vërehen lehtësisht në rast aksidenti dhe është më lehtë të vërehen edhe dëmtimet e tjera.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!