Lotët kanë role të ndryshme kyç në trup. I mbajnë sytë të lubrifikuar dhe ndihmojnë në largimin e pluhurit dhe papastërtive. Gjithashtu lotët janë një komponent i rëndësishëm i sistemit imunitar që na mbron nga infeksionet.

Është e zakonshme që të prodhohen lotë kur je emocional, duke qeshur, kollitur, vjellur etj.

Por, një nga shkaqet më të shpeshta të lotimit pa arsye është sindroma e syrit të thatë. Sy shumë të thatë mund të shkaktojnë prodhimin e lotëve të tepërt. Meqë sytë nuk po lubrifikohen ashtu si duhet, fillon lotimi pa arsye.

Ju pëlqen!

Nëse lotët nuk përmbajnë balancën e duhur të ujit, kripës dhe vajrave, sytë mund të bëhen shumë të thatë. Si rezultat, irritimi i shkaktuar çon në mbiprodhimin e lotëve.

Shkaqe të tjera të zakonshme janë:

 • kushtet e motit si mot i ftohtë, me pluhur, me erëra dielli i fortë
 • lodhja e syrit
 • faktorë mjedisorë si drita e fortë dhe smogu
 • gripi, alergjitë,problemet me sinusin
 • inflamacion i kapakut të syrit (blefariti)
 • konjuktivitet dhe infeksione të tjera të syve
 • bllokimi i gjendrave të lotit
 • objekte të huaja, kimikate apo gazra irritues dhe lëngje në sy
 • lëndime, si një prerje apo gërvishtje në sy
 • disa ilaçe
 • probleme të tiroides dhe artriti reumatoid
 • kemioterapia dhe rrezatimi

Zakonisht, lotimi i syve është i përkohshëm dhe largohet vetë me kalimin e kohës kur shkaku është adresuar ose sytë janë shëruar.  Por nëse kjo gjë nuk ndodh dhe sytë vazhdojnë të lotojnë atëherë duhet të paraqiteni te mjeku.

Trajtime për lotimin e syve, gjithmonë sipas rekomandimit të mjekut, përfshijnë:

 • pika për syrin me recetë
 • trajtimi i alergjive që i po i bën sytë të lotojnë
 • antibiotikë, nëse keni infeksion të syrit
 • vendosja e një komprese me ujë të ngrohtë në sy, disa herë në ditë, që ndihmon nëse keni bllokim të gjendrës së lotit
 • ndërhyrje kirurgjikale
Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.