Migrena është një sëmundje serioze dhe sfilitëse që mund të shkaktojë paaftësi të moderuar deri në të rëndë.

Ajo përkufizohet si një dhimbje koke që shfaqet për më shumë se 15 ditë çdo muaj. Disa njerëz vuajnë nga dhimbje koke migrene gjatë gjithë ditës, çdo ditë të muajit.

“Migrena është një sëmundje neurologjike. Është e rëndësishme të kuptohet se migrena kronike është fiziologjike, jo psikologjike. Ajo lidhen me mënyrën se si funksionon trupi juaj dhe nuk shkaktohet nga problemet me mendjen tuaj. Është e rëndësishme të theksohet se migrena është më shumë se një dhimbje koke e rëndë”, shpjegon Alexandar Mauskop, neurolog.

Ju pëlqen!

Ai shton se është një grup simptomash neurologjike që mund të përfshijnë dhimbje koke, ndryshime në shikim, marramendje, të përziera dhe të vjella, si dhe ndjeshmëri ekstreme ndaj dritës, zërit, prekjes dhe nuhatjes.

Migrena kronike shkaktohet nga një kombinim i faktorëve mjedisorë dhe të trashëguar.

Stresi, mungesa e magnezit, konsumi i kafeinës, modelet e gjumit dhe faktorët dietik mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Lexo po ashtu:  Studimi: 1/3 e barnave të kancerit janë inefektive, por u rekomandohen pacientëve

Neurologu Mauskop tha për CNN, se hapi i parë për të mësuar shkaktarët e dhimbjes së kokës është të mbani një ditar.

“Mbajtja e një ditari do t’ju ndihmojë të zbuloni se çfarë i shkakton dhimbjet e kokës dhe të ndihmoni mjekun tuaj të hartojë një plan trajtimi posaçërisht për gjendjen tuaj,” tha ai.

Ai shpesh u rekomandon pacientëve të tij me migrenë kronike që të shmangin kafeinën, të ushtrojnë rregullisht, të marrin suplemente magnezi.

Mjeku shtoi disa këshilla të tjera që mund të ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga migrena kronike.

Ushtrime aerobie

Një nga mënyrat e provuara për të ndihmuar në lehtësimin e stresit, veçanërisht e provuar për të ndihmuar njerëzit me migrenë, janë ushtrimet e rregullta aerobike.

Ushtrime relaksimi

Stresi është shkaktari kryesor i dhimbjeve të kokës dhe terapia relaksuese ndihmon. Joga dhe meditimi mund të ndihmojnë. Shumica e terapive relaksuese janë po aq efektive në migrenat kronike.

Orari i rregullt i gjumit

Shkoni në shtrat në të njëjtën orë çdo natë, zgjohuni në të njëjtën orë çdo mëngjes, madje edhe në fundjavë. Mungesa e gjumit, si dhe gjumi i tepërt, mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Lexo po ashtu:  Ushqimet më të mira me bazë bimore që sigurojnë proteinat që i duhen trupit

Suplementet e magnezit

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë dhimbje koke migrene. Simptomat e mungesës së magnezit përfshijnë dhimbje koke migrene, duar dhe këmbë të ftohta, sindromë para-menstruale dhe ngërçe të muskujve në këmbë. Për të shtuar magnez, filloni me 400 mg në ditë.

Shmangia e ushqimeve që shkaktojnë migrenë

Jo të gjitha ushqimet shkaktojnë dhimbje koke te pacientët. Disa drejtues janë të qartë. Nëse pini një gotë verë dhe ju dhemb koka, atëherë vera është një nga shkaktarët. Shkaktarë të tjerë të zakonshëm janë çokollata, ushqime me konservues dhe zëvendësues të sheqerit.

Shumë njerëz që vuajnë nga dhimbja e kokës mund të jenë gjithashtu të ndjeshëm ndaj glutenit dhe duhet të provojnë një dietë pa gluten.

Së fundi, ndjeshmëria ndaj sheqerit është një problem i zakonshëm për njerëzit që vuajnë nga dhimbjet e kokës.

Shmangni kafeinën

Pacientët shpesh nuk e kuptojnë se kafeina është fajtori pasi kafeina shpesh i ndihmon të ndihen më mirë. Realiteti është se tërheqja e kafeinës është ajo që u jep dhimbje koke. Ata kanë kafeinë dhe ndihen më mirë, por dy orë më vonë kanë nevojë për më shumë kafeinë.

Lexo po ashtu:  Çfarë është L-carnitine?

Suplemente të tjerë

Ka disa suplemente që mund të ndihmojnë njerëzit me migrenë kronike, duke përfshirë riboflavin (vitaminë B2), vitaminë B12 dhe vaj peshku.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!