Një “gërvishtje” në kokë gjithmonë ka të vetat, edhe kur zbokthi ose morrat nuk kanë asnjë lidhje me të. E kruara vjen spontanisht, edhe kur jemi paksa të hutuar ose kur dyshimet na sulmojnë. Siç shkruan Joe Navarro, një ekspert psikolog në komunikimin jo verbal në Fjalorin e Gjuhës së Trupit, kur jemi nën stres truri ynë ka nevojë për kontakt midis duarve dhe trupit: masazhimi i tempujve tanë, fërkimi i ballit ose gërvishtja e kokës janë gjeste që shërbejnë për të na qetësuar në prani të stimujve negativë limbikë, siç janë frika ose nervozizmi.

Por kruajtjet gjithashtu mund të përfaqësojnë një sistem efektiv të mbrojtjes: shkencëtarët nga Universiteti i Portsmouth, Mbretëria e Bashkuar, duke studiuar sjelljen e 45 majmunëve rezus (makaca mulatta) kanë vërejtur se si kafshët kruhen më shumë në kohë stresi, para majmunëve të hierarkisë më të lartë ose duke kërcënuar të huajt.

Përveç kësaj, studiuesit zbuluan gjithashtu se majmunët që kruheshin kishin më pak të ngjarë të sulmoheshin: sipas studimit të botuar në Raportet Shkencore, në fakt, një sulmues mund të heqë dorë nga sulmi ndaj një individi qartësisht të stresuar, duke e konsideruar atë të paparashikueshëm ose të padëmshëm. Prandaj sulmi mund të jetë shumë i rrezikshëm ose, përkundrazi, i panevojshëm. (Focus)

Lexo po ashtu:  Hamas demonstron forcën në Gaza dhe shpall fitoren me Izraelin
Ju pëlqen!

Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!