Shkencëtarët kinezë kanë filluar të shpojnë një vrimë 10 mijë,000 metra në koren e Tokës, ndërsa ekonomia e dytë më e madhe në botë eksploron kufij të rinj mbi dhe nën sipërfaqen e planetit.

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Xinhua, shpimi për atë që është caktuar të jetë pusi më i thellë ndonjëherë i Kinës filloi në rajonin e pasur me naftë të vendit Xinjiang të martën. Më herët atë mëngjes, Kina dërgoi astronautin e saj të parë civil në hapësirë nga shkretëtira Gobi.

Boshti i ngushtë në tokë do të depërtojë në më shumë se 10 shtresa kontinentale, ose shtresa shkëmbi, sipas raportit, dhe do të arrijë në sistemin kretak në koren e Tokës, i cili përmban shkëmb që datojnë rreth 145 milionë vjet më parë.

Ju pëlqen!

“Vështirësia e ndërtimit të projektit të shpimit mund të krahasohet me një kamion të madh që lëviz në dy kabllo të hollë çeliku,” tha Xinhua Sun Jinsheng, një shkencëtar në Akademinë Kineze të Inxhinierisë.

Projekti do të ofrojë të dhëna për strukturën e brendshme të Tokës, duke testuar gjithashtu teknologjitë e shpimit të thellë nëntokësor, sipas China National Petroleum Corp., e cila është në krye të projektit. Shpimi pritet të zgjasë 457 ditë.

Lexo po ashtu:  QEVERIA E KOSOVËS VARET DIREKT NGA LISTA SRBSKA/ Avdullah Hoti është kryeministër i ri i Kosovës, merr votat e të zgjedhurve të popullit

Presidenti Xi Jinping bëri thirrje për përparim më të madh në eksplorimin e thellë të Tokës në një fjalim që iu drejtua disa prej shkencëtarëve kryesorë të vendit në vitin 2021. Një punë e tillë mund të identifikojë burimet minerale dhe energjetike dhe të ndihmojë në vlerësimin e rreziqeve të fatkeqësive mjedisore, të tilla si tërmetet dhe shpërthimet e vullkaneve.

Vrima më e thellë e krijuar nga njeriu në Tokë është ende gropa ruse Kola Superdeep, e cila arriti një thellësi prej 12,262 metra në 1989, pas 20 vitesh shpime.

Edel Strazimiri

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!