Fibromyalgia, e njohur edhe si sindromi i fibromialgjisë (FMS) është një gjendje kronike që shkakton dhimbje në muskuj dhe kocka.

Fibromalgjia është shumë e vështirë për t’u diagnostikuar duke pasur parasysh faktin se nuk duket të ketë katalizator të veçantë për të shënuar fillimin e saj dhe simptomat grumbullohen gradualisht gjatë një periudhe kohore.

Ne po ju sjellim një udhëzues definitiv për fibromialgjinë, duke ju treguar se si mund t’i diagnostikoni dhe menaxhoni në mënyrë proaktive dhimbjet që lidhen me të.

Ju pëlqen!

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Çfarë e shkakton?

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ndërsa shkaku i fibromialgjisë është i panjohur janë marrë në konsideratë disa hipoteza.

Shkaqet e mundshme përfshijnë:

 • Gjenetika: Është zbuluar se njerëzit me polimorfizmin 102T / C të receptorit 5 HT2A janë në një rrezik më të madh për zhvillimin e fibromialgjisë.
 • Zgjedhje të dobëta të jetesës: Është gjetur se zgjedhjet e varfëra të jetesës si pirja e duhanit, mungesa e aktivitetit fizik dhe obeziteti rritin në masë të madhe rrezikun e zhvillimit të fibromialgjisë.
 • Faktorët psikologjik: Studimet sugjerojnë se stresi, depresioni dhe trauma mund të jenë disa nga faktorët e rëndësishëm precipitues në zhvillimin e fibromialgjisë.

Simptomat kryesore

© Shutterstock.com © Depositphotos.com

Nuk ka asnjë test që mund të diagnostikojë plotësisht fibromialgjinë dhe ekziston një debat i vazhdueshëm në shkencën dhe në bashkësinë mjekësore nëse një diagnozë objektive është në të vërtetë e mundur.

Aktualisht, një diagnozë është e mundur vetëm pasi të gjitha shpjegimet e tjera janë shteruar dhe kjo zakonisht kërkon vite për t’u zbuluar. Dhe fibromialgjia nuk mund të diagnostikohet deri në 75% të njerëzve të prekur.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Kjo na çon tek pyetjet: si e diagnostifikojmë dhe cilat janë simptomat kryesore të saj?

 • Dhimbje kronike në zona të shumta të trupit për më shumë se 3 muaj.
 • Ngurtësi e muskujve, zakonisht në mëngjes kur zgjoheni, që zakonisht zvogëlohen gjatë ditës.
 • Dhimbje në rreth 18 pika të ndjeshme. Një metodë më e azhurnuar e diagnozës është përdorimi i indeksit të dhimbjes së përhapur (WPI) dhe shkallës së ashpërsisë së simptomave (SS).
 • Lodhja, edhe pas pushimit të duhur, është një simptomë shumë e zakonshme. Vështirësia për të rënë në gjumë dhe zgjimi në mëngjes me ndjenjën e lodhjes janë të zakonshme, prandaj kujdesuni për to.
 • Fibrofog: Është një mosfunksionim njohës i karakterizuar nga një rënie në nivelet e përqendrimit, pamundësi për të realizuar shumë detyra, shpejtësi e reduktuar e performancës dhe zvogëlim i vëmendjes.
 • Menstruacione të dhimbshme.

Simptoma të tjera: Ndjeshmëri e rritur ndaj ndryshimeve në temperaturë, humbje / fitim peshe i papritur dhe i pashpjegueshëm, probleme dëgjimi dhe shikimi, sindromi i zorrëve të irrituara, alergjive të pashfaqura më parë.

Si të diagnostikoheni?

© Depositphotos.com

Nëse vëreni disa nga simptomat e fibromialgjisë, është më mirë të vizitoheni menjëherë tek mjeku. Edhe me ndihmën e një doktori, mund të duhen vite për të ardhur në përfundimin se fibromialgjia është fajtori për dhimbjen tuaj kronike, kështu që sa më parë që të vizitoheni tek mjeku, aq më mirë është.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Hapat për t’u diagnostikuar:

 • Në konsultim me mjekun tuaj përjashtoni probleme të tjera shëndetësore që mund të shkaktojnë simptomat tuaja. Këto probleme përfshijnë sëmundjet reumatike, problemet e shëndetit mendor, si depresioni, stresi ose çrregullimet neurologjike.
 • Së bashku me mjekun tuaj, përjashton polineuropatinë me fibra të vogëla. Është një gjendje mjekësore që shpesh keqkuptohet si fibromialgji.

Si të trajtohet?

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Konsultohuni me një mjek: Medikamente me recetë të ndryshme kanë provuar të jenë të dobishme në trajtimin e simptomave të lidhura me fibromialgjinë. Konsultohuni me mjekun tuaj për të gjetur regjimin më të mirë të ilaçeve për ju.

Bëni gjumë mjaftueshëm: Gjumi i dobët përkeqëson dhimbjen e lidhur me fibromialgjinë duke dëmtuar rrugët e frenimit të dhimbjes.

Ushtrohuni rregullisht: Ushtrimi i rregullt mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave. Edhe një shëtitje prej 20 minutash ose një shtrirje e lehtë mund të zgjasë muskujt dhe të lehtësojë simptomat e dhimbjes.

Reduktoni stresin: Relaksimi do t’ju ndihmojë të përballoni simptomat e sëmundjes si depresioni dhe stresi. Studimet kanë treguar se yoga dhe tai chi mund të jenë të dobishëm në reduktimin e stresit, si dhe në uljen e simptomave fizike të fibromialgjisë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ndiqni një dietë anti-inflamatore: Ndiqni një dietë të përbërë nga perime me gjethe jeshile, fruta, bukë gruri, makarona gruri, etj. Perimet me gjethe jeshile janë të pasura me vitaminë E, gjë që ndihmon në uljen e inflamacionit, ndërsa frutat përmbajnë antioksidantë që kanë veti anti-inflamatore.

Provoni masazhin: Një masazh është një mënyrë e shkëlqyer për të hequr qafe dhimbjen e lidhur me fibromialgjinë.

© Depositphotos.com

Me mbi 75% të njerëzve të prekur që nuk janë diagnostikuar kryesisht për shkak të mosdijes për sëmundjen, përhapja e fjalës mund të sjellë lehtësim për shumë njerëz. Pra, çfarë po prisni? /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!