Bjellorusia u skualifikua nga konkursi i këngës së këtij viti në Eurovision sepse u përcaktua dy herë që kandidatja e saj, kënga “Unë do të të mësoj”, shkel rregullat e konkursit.

Dy javë më parë, Bashkimi Evropian i Transmetimeve, organizatori i konkursit, kërkoi nga përfaqësuesi bjellorus, grupi Galasaj ZMesta, për të ndryshuar tekstin, i cili ata besojnë se ka një nëntekst politik, raporton BBC.

Por ata nuk e konsideruan të pranueshëm versionin e korrigjuar.

Ju pëlqen!

“U arrit në përfundimin se versioni i ri shkel gjithashtu rregullat e konkurrencës, të cilat sigurojnë që konkurrenca të mos përdoret ose të vihet në mospërfillje,” tha deklarata, duke shtuar se Bjellorusia nuk mund “fatkeqësisht” të konkurrojë në maj.

Kënga “Unë do të të mësoj” përmban pjesë të diskutueshme të tekstit, të tilla si “Unë do t’ju mësoj të bindeni”.

Banda Galasaj ZMesta është e njohur për talljen me protestat anti-qeveritare.

Protestat masive u zhvilluan në Bjellorusi vitin e kaluar lidhur me zgjedhjet e diskutueshme presidenciale në të cilat Presidenti i vjetër Aleksandër Lukashenko deklaroi fitoren.

Me këtë rast, Lukashenko reagoi gjithashtu, duke deklaruar se vendimi ishte politik.

“Ata po na bëjnë presion nga të gjitha anët. E shoh, edhe në Eurovision,” tha ai

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.