Dhimbja që shakton zgjim dhe parehati është padyshim diçka që asnjë nuk e dëshiron. Edhe pse mund të mos jetë e zakonshme të zgjoheni në dhimbje në stomak, ato që shkaktojnë dhimbjen në stomak mund të konsiderohen të zakonshme. Përdorni simptomat që po përjetoni përveç dhimbjes në stomak, për t’ju ndihmuar të identifikoni shkaqet e mundshme dhe të gjeni trajtimin që ju nevojitet.

Çfarë mund të shkaktojë dhimbje në stomak gjatë natës?

Dhimbja e stomakut është një simptomë e zakonshme e shumë kushteve. Nëse doni të zbuloni se çfarë po shkakton dhimbjen në stomak dhe ndoshta si ta trajtoni atë, duhet të identifikoni ndonjë simptomë tjetër që mund të përjetoni.

Ju pëlqen!

Gazra

Shumica e njerëzve janë të njohur me gazin dhe simptomat e gazit. Dhimbja e stomakut është një simptomë e tillë. Shumë njerëz do të pësojnë dhimbje të mprehta, si të goditura me thikë në stomakun dhe barkun e sipërm.

Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)

Përvoja e secilit person me IBS është shumë e ndryshme, por shumë përjetojnë dhimbje të rastit në stomak ose dhimbje barku.

Përveç dhimbjes në stomak, mund të përjetoni gjithashtu:

Të përzjera
Gaz
Diarre
Kapsllëk
Ulçera e stomakut

Një ulçerë në stomak, e cila nganjëherë quhet ulcera peptike, shpesh shkakton djegie në stomak. Dhimbja mund bëhet më keq kur stomaku është plotë ose kur acidi në stomak është i pranishëm. Kjo do të thotë se dhimbja është shpesh më e keqe midis vakteve dhe natës.

Lexo po ashtu:  Gjuha seksuale me mesazhe (Sexting) mund të jetë një shenjë e shëndetit të dobët mendor!

Diverticulitis

Kjo gjendje bën që njolla të vogla dhe të fryra të indeve të zhvillohen në muret e sistemit të tretjes.

Përveç dhimbjes në stomak, divertikuliti gjithashtu mund të shkaktojë:

të përziera
ethe
stomak i përzier
ndryshimet në zakonet e zorrëve
zbaticë acidi
refleksi i rastit i acidit ka të ngjarë rezultati i:
të ngrënit shumë
pirja shumë
jeni shtrirë shumë shpejt pas një vakti
hahet një ushqim që ka më shumë të ngjarë të shkaktojë zbaticë të acidit

Kjo përfshin ushqime që janë pikante, me bazë domate dhe të ëmbla, ndër të tjera. Refluksi i acidit kronik, ose zbaticë acidi që ndodh më shumë se një herë në javë, mund të shkaktojë probleme më të mëdha. Këto probleme përfshijnë inflamacion dhe gërvishtje të ezofagut, gjakderdhje dhe ulçerë të ezofagut.

Gurë të tëmthit

Gurët që zhvillohen në fshikëzën e tëmthit mund të shkaktojnë dhimbje në stomak nëse bllokojnë kanalin e tëmthit. Kjo ka më shumë të ngjarë të ndodhë pas një vakti të madh ose veçanërisht të yndyrshëm, i cili shpesh ndodh në darkë. Kjo mund të thotë që ju të përjetoni një sulm tëmthi gjatë natës, ose ndërsa jeni duke fjetur.

Lexo po ashtu:  6 mënyra për të kontrolluar tensionin e gjakut pa ilaçe

Kushtet e fillimit të papritur që mund të shkaktojnë dhimbje në stomak gjatë natës

Herë pas here, dhimbja në stomak mund të fillojë papritmas. Në disa raste, kjo dhimbje mund të jetë e rëndë. Këto katër shkaqe mund të shpjegojnë dhimbjen në stomak të filluar papritur gjatë natës:

Gurët në veshka

Sapo një gur në veshka të fillojë të lëvizë përreth dhe të hyjë në ureter (kanali urinar), mund të pësoni dhimbje të papritura, të mprehta në shpinë. Ajo dhimbje mund të përhapet shpejt në rajonin e stomakut dhe barkut. Dhimbja e shkaktuar nga një gur në veshka ndërron dhe ndryshon vendndodhjen dhe intensitetin ndërsa guri lëviz nëpër traktin urinar.

Gastroenteriti viral

Nëse e keni marr këtë virus ngjitës nga një person tjetër, mund të pësoni dhimbje në stomak, të vjella, diarre, nauze dhe ethe, midis simptomave të tjera.

Helmim nga ushqimi

Shumë njerëz me helmim nga ushqimi përjetojnë të vjella, nauze, diarre ose dhimbje barku. Shumica e njerëzve i përjetojnë këto shenja dhe simptoma brenda disa orësh nga ngrënia e ushqimit të kontaminuar.

Ngjarje kardiake

Lexo po ashtu:  8 mënyra si ‘lexohet’ stresi në pamjen e jashtme dhe efektet shkatërruese për organizmin e njeriut

Mund të duket e vështirë, dhe është shumë e rrallë, por simptomat e disa ngjarjeve kardiake mund të përfshijnë dhimbje në stomak. Në mënyrë të veçantë, njerëzit që kanë ishemi të miokardit mund të pësojnë dhimbje në stomak.

Përveç simptomave më klasike kardiake si dhimbja në qafë dhe nofulla, rrahje e shpejtë e zemrës dhe gulçim, disa provojnë simptoma gastrointestinale si dhimbja në stomak që lidhen me këtë ngjarje kardiake.

Si ta trajtojmë këtë?

Trajtimi varet tërësisht nga shkaku. Për shembull, zbatica e acidit mund të lehtësohet me një ilac antacid dhe dhimbjet e gazit mund të pastrohen pas kalimit të gazit. Megjithatë, për kushte të tjera, trajtimi nga një mjek mund të jetë i nevojshëm. Përveç nevojës për një diagnozë përfundimtare, mjeku do të duhet të përcaktojë një trajtim që ka shumë të ngjarë të lehtësojë simptomat. Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së pashpjegueshme të stomakut do të kërkojnë trajtim nga një mjek.

Zgjimi gjatë natës për shkak të dhimbjes nuk është një fjali e përjetshme. Ju mund dhe ka të ngjarë të gjeni lehtësim lehtë dhe shpejt. Por për të arritur atje, duhet të bëni diagnostikimin e çështjes pak më të lehtë për veten dhe për mjekun .

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!