Më pak aeroplanë, më shumë trena, është ky rezultati i ndryshimit klimatik mbi mënyrën se si po udhëtojnë njerëzit tashmë në Europë. Në shikim të parë, shifrat duket se tregojnë se si kjo tendencë po ‘godet’ pikërisht aviacionin gjerman. Numrat e pasagjerëve në fluturimet vendase gjermane kanë rënë ndjeshëm vitin e kaluar, sipas Shoqatës Gjermane të Aeroporteve (ADV) e cila regjistroi një rënie prej 12% vit vitin që shkoi.

Sa i përket turizmit, një numër në rritje i gjermanëve po udhëtojnë në fluturime ndërkontinentale, me një rritje prej 1.8% në pasagjerë ndërkontinentalë përmes aeroporteve gjermane, duke reflektuar rritjen e vazhdueshme të udhëtimeve ajrore në të gjithë botën.

Pra, nëse gjermanët janë akoma duke fluturuar, pse nuk po bëjnë fluturime të brendshme? Përgjigja është e thjeshtë. Brenda Gjermanisë, udhëtarët preferojnë trenin.

Ju pëlqen!

Lidhjet e reja hekurudhore me shpejtësi të lartë janë duke zëvendësuar masivisht rrugët e njohura të mëparshme të fluturimeve vendase të fluturimit duke shkaktuar mbylljen e shumë prej tyre. Linja Hamburg-Berlin ishte rasti i parë i regjistruar, e ndjekur nga Këln-Frankfurt dhe, verën e kaluar, Nuremberg-Berlin.

Operatori hekurudhor gjerman Deutsche Bahn thotë se lidhja me shpejtësi të lartë Mynih-Berlin, e cila u hap në vitin 2017 dhe udhëton 450 km midis Nuremberg dhe Berlin në nën tre orë e gjysmë, kapërceu aeroplanin i cili ishte mënyra më e njohur e transportit brenda një viti. Linjat ajrore thjesht nuk mund të garonin me të.

Në një përpjekje për të përmbushur objektiva të reja klimatike, qeveria e koalicionit të Angela Merkel shpreson të inkurajojë këtë kalim, nga ajror në hekurudhor, duke konkluduar një marrëveshje investimi prej 86 miliardë euro për të zgjatur dhe azhurnuar rrjetin hekurudhor gjatë dekadës së ardhshme.

Ajo gjithashtu ngriti taksat për fluturimet e brendshme dhe uli TVSH-në (taksën e shitjeve) në trenat në distanca të gjata, një kursim që u kalohej pasagjerëve në formën e një ulje çmimi 10% këtë janar. Deutsche Bahn thotë se pret që ulja e çmimit të tërheqë pesë milion pasagjerë çdo vit.

Ky është një hap në drejtimin e duhur, thotë Felix Methmann nga Federata e Shoqatave Gjermane të Konsumatorëve. “Vetëm nëse konsumatorët kanë një alternative të vërtetë, e cila është edhe e besueshme, edhe me vlerë të mirë, ata do të kenë mundësinë të lëvizin në një mënyrë miqësore ndaj klimës.”

Deri atëherë, ndërsa miliona njerëz në të gjithë botën kërkojnë veprime urgjente ndaj klimës dhe shërbimi hekurudhor po përmirësohet, ka shumë mundësi që numri i gjermanëve që preferojnë trenin ndaj avionit për udhëtime të brendshme të rritet drastikisht. (bbc)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!