Logoja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë u zgjodh në Asamblenë e parë Botërore të Shëndetësisë në vitin 1948. Logoja konsiston në simbolin e Kombeve të Bashkuara me një shtizë të rrethuar nga gjarpëri. Shtiza me gjarpër ka qenë prej kohësh simbol i mjekësisë dhe i profesioneve mjekësore.

Origjinën e ka nga historia e Asklepit, që adhurohej si perëndi antike greke si Zoti i Shërimit, kulti i të cilit përfshinte dhe gjarpërinjtë. Asklepi, sipas legjendës, u bë aq i suksesshëm në shpëtimin e jetëve, sa Hadi, zoti i nëntokës, u ankua për të te Zeusi. Ky i fundit, me frikën se shëruesi mund t’i bënte njerëzit të pavdekshëm, e vrau atë me një rrufe.

Lexo po ashtu:  Arba Kokalari falënderon 10284 qytetarët që e votuan për Parlamentin Evropian
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!