Zakonet e thjeshta të përditshme, si kafshimi i thonjve ose prekja e fytyrës me duar, mund të çojnë në sëmundje të shpeshta te fëmijët, paralajmërojnë ekspertët.

Një prej tyre është Kelly Reynolds, e cila shpjegon se fëmijët duhet të shmangin prekjen e pjesës së brendshme të veshit, fytyrës, hundës, gojës, syve, thonjve dhe të pasmeve.

Përkatësisht, secila prej këtyre pjesëve të trupit të fëmijëve është veçanërisht e ndjeshme ndaj viruseve dhe baktereve dhe prekja e tyre me duar të papastra mund të shkaktojë përhapjen e infeksionit.

Ju pëlqen!

Ajo shton se higjiena e mirë është e nevojshme që fëmija të mbetet i shëndetshëm dhe i mbrojtur nga sëmundjet, ndaj është e rëndësishme që ai të lajë duart sa më shpesh të jetë e mundur.

Lexo po ashtu:  Ky test ju tregon menjëherë nëse këni probleme me mëlçinë!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!