Nëse jeni një duhanpirës i rregullt ose tymosni cigare elektronike, gjasat që mushkëritë tuaja të dëmtohen janë të mëdha. Së fundmi, nisur nga përhapja e Covid-19 që dëmton mushkëritë, ka vendosur në qendër të studimeve rastin e personave duhanpirës.

Statistikat tregojnë se në Kinë burrat e diagnostikuar me Covid-19 përbëjnë pak më shumë se gjysmën e rasteve të infektuara. Në Kinë, më shumë se gjysma e burrave janë duhanpirës, ndërsa gratë që pinë duhan janë 2% më pak se ta. Pirja e duhanit mund të jetë një faktor i rëndësishëm përsa i përket infektimit.

Ekzpozimi ndaj duhanit dhe produkteve të tij dëmton aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet dhe këtu nuk përbën përjashtim as koronavirusi. Koronavirusi sulmon sistemin respirator (të frymëmarrjes) dhe mushkëritë janë organi më i rëndësishëm i këtij sistemi për shkak se bëjnë shkëmbimin e gazeve oksigjen dhe dioksid karboni.

Ju pëlqen!

Thënë kjo, që duhanpirësit mund të jenë më të ndjeshëm ndaj koronavirusit sepse organizmi i tyre ka më pak aftësi për të shmangur infeksionin.

Ekspertët po punojnë ende në lidhje me analizën e plotë të koronavirusit, ndaj deri atëherë të gjithë njerëzit pa përjashtim duhet të kenë higjienë të lartë.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.