Është e ditur tashmë që meshkujt shumë shpejt pasi janë ndarë kërkojnë një marrëdhënie të re dhe shumë femra çuditen me këtë lloj sjellje por kjo e ka një përgjigje.

Pse është kështu?

Burrat shpesh kanë një dëshirë të madhe për një lidhje të re pas një ndarjeje, të gjitha nga frika se do të jenë vetëm ose sepse nuk kanë mësuar të jenë vetëm. Kjo shtron pyetjen, a gjejnë rehati te vajza e re? Një gjë është e sigurt, burrat në vajzën e re po kërkojnë siguri. Shumë burra e kanë të vështirë të qëndrojnë pa një partner, pasi ata rrisin vetëvlerësimin e tyre përmes marrëdhënieve.

Ju pëlqen!

Për më tepër, ata besojnë se vajza e re do t’ i argëtojë ata dhe do të shpërqendrojë mendimet e tyre nga ndarja, që do të thotë se ata do ta harrojnë të parën më shpejt. Faza pas ndarjes shpesh është e mbushur me dhimbje ose zbrazëti, e cila është më e lehtë për t’u mbushur me diçka të re. Për shumë meshkuj, mendimi për të qenë vetëm do të ishte gjëja më e keqe që mund të imagjinojë.

Pra arsyeja përse meshkujt zgjedhin që të lidhen menjëherë pas një marrëdhënie është sepse ata mendojnë se problem kalon më lehtë nëse jo është arsyeja pse ata nxitojnë në një marrëdhënie të re pasi që besojnë se kjo do ta bëjë problemin më lehtë të zhduket. Në shumicën e rasteve, dhimbja është aq e thellë saqë ikja nga ajo duket se është e vetmja rrugëdalje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!