Vizita e Johnson për të takuar Presidentin Volodymyr Zelensky në Kiev e bëri vendin tonë krenar dhe duhet të përforcojë vendosmërinë tonë për të ndihmuar këta njerëz të guximshëm të çlirojnë kombin e tyre nga agresorët rusë.

Johnson ka parë shkatërrimin që ka shkaktuar Rusia, jo vetëm mbi ndërtesat, por edhe mbi njerëzit.

U desh guxim për të fluturuar në Kiev, por qytetarët e Ukrainës i kanë dhënë botës një mësim për guximin dhe qëndrueshmërinë në rezistencën e tyre ndaj pushtimit.

Ju pëlqen!

Boris Johnson asks Zelensky how he’s doing on Kyiv meet: ‘You know how I’m doing’ | Marca

Ne kemi bërë shumë gjëra për të cilat mund të jemi krenarë për të ndihmuar në luftimin, por kur raketat e Rusisë vrasin civilë dhe provat tregojnë se po kryejnë vrasje të pamëshirshme, ne nuk mund të pretendojmë se kemi bërë ende mjaftueshëm.

Pushtuesi i pamëshirshëm do të luftojë për të marrë dhe mbajtur territorin që e konsideron pjesë të Rusisë së madhe.

Lexo po ashtu:  Jeta pa dinjitet - Më çmendën Buzhala dhe Latifi!

Pra, ekziston mundësia që të jenë shumë muaj lufte intensive dhe brutale.

Është e domosdoshme që Putini të mos lejohet të pretendojë fitoren dhe premtimi i Britanisë për një ndihmë të mëtejshme ushtarake prej 100 milionë £ do të ndihmojë.

Nëse ne mund t’i hapim shtëpitë tona për refugjatët, ushtarët e Ukrainës që luftojnë në vijën e frontit mund të paktën të ngushëllohen duke ditur se të dashurit e tyre janë të sigurt, ngrohtë dhe nën kujdes në MB.

Sondazhi ynë nga Redfield dhe Wilton Strategies tregon mbështetje të madhe për udhëheqjen e Johnson gjatë krizës, me 46 për qind që e miratojnë dhe vetëm 24 për qind nuk e miratojnë.

Por lavdërimi më i madh erdhi nga Zelensky kur e përshkroi atë si “një nga kundërshtarët më parimorë të pushtimit rus, një lider në presionin e sanksioneve ndaj Rusisë dhe mbështetjen e mbrojtjes për Ukrainën”.

Russia-Ukraine War: “Handshake Distance”: Boris Johnson, Zelensky Visit Kyiv’s Bombed Ruins

Mes këtij ish-aktori televiziv dhe një ish-gazetari duket se është krijuar një miqësi e vërtetë.

Lexo po ashtu:  Doktor, ishte tërmet, jo Gërdec e 21 janar

Së bashku, ata po mbrojnë kauzën e lirisë dhe ne shpresojmë se shembulli i tyre do të frymëzojë liderë më hezitues botërorë që t’i rezistojnë regjimit të kalbur të Vladimir Putinit.

Ky është një rast kur kushdo i bekuar me logjikë dhe ndërgjegje mund të kuptojë se çfarë duhet bërë për të qëndruar në anën e duhur të historisë.

Një pushtues duhet të zmbrapset dhe nuk është thjesht një detyrim moral, por një nder fisnik të konsiderosh bashkatdhetarët dhe gratë e Ukrainës vëllezërit dhe motrat tona.

Burimi: Express UK

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!