Një nga njerëzit më të pasur në botë Bill Gates zotëron tokën më bujqësore në Shtetet e Bashkuara.

Gates së fundmi arriti një shifër marramendëse prej gati 100,000 hektarë tokë të punueshme në më shumë se 18 shtete federale, dhe e llogaritur në kilometra katrorë, është rreth një mijë kilometra katrorë.

Me blerjen e fundit të fundit, kjo shifër e ka bërë atë pronarin e ri privat më të madh të tokës bujqësore në Amerikë. Zonat më të mëdha të tokës janë në Luiziana, e ndjekur nga Arkansas dhe Nebraska.

Ju pëlqen!

Toka është në pronësi të drejtpërdrejtë ose të mbajtur nga kompani të lidhura me firmën e investimeve të Microsoft.

Duket e çuditshme për shumë njerëz që njeriu që qëndron pas një prej kompanive më të mëdha të teknologjisë në botë është gjithashtu pronari më i madh i tokave. Por qysh në vitin 2008, Bill dhe Melinda Gates njoftuan se do të jepnin mbi 300 milion dollarë për të promovuar fermerë të vegjël në Afrikë dhe Azi, natyrisht ata që merreshin me bujqësi të qëndrueshme dhe me rendimente të larta.

Lexo po ashtu:  Rregullat budiste për ti ikur zemërimit!

Kompania e tyre për bamirësi-investime ka investuar gjithashtu në zhvillimin dhe zgjerimin e një “super” rezistent ndaj ndryshimeve klimatike dhe në lopët qumështore që prodhojnë sasi të mëdha qumështi.

Ende nuk dihet nëse ai do të përdorë të gjithë tokën “e sapo blerë”, ose për çfarë do ta përdorë atë. Por shumë shpresojnë se do të përdoret në përputhje me vlerat e themelit të tyre për prodhim të qëndrueshëm dhe organik dhe qëllime të ngjashme.

Bill Gates mund të jetë pronari më i madh privat i tokës së punueshme, por ai është larg numrit një kur bëhet fjalë për pronësinë e tokës në përgjithësi. Atje në fron është John Malone, CEO i Liberty Media, një aksioner në korporatat e mëdha mediatike, i cili zotëron 2.2 milion hektarë ferma dhe pyje.

Në vendin e tretë është Ted Turner, themeluesi i CNN, me dy milion hektarë tokë me ferma në tetë shtete. Madje edhe CEO i Amazon Jeff Bezos po investon në toka. Ai zotëron 420,000 hektarë tokë, kryesisht në Teksasin Perëndimor.

Lexo po ashtu:  Fotografi e rrallë e Zahir Pajazitit në vitin 1980
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!