Partia Socialiste e Shqipërisë ka fituar zyrtarisht deri tani 8 bashki, ndërsa koalicioni “Bashkë Fitojmë” ka marrë një bashki. Rezultatet e para u shpallën në tre bashki, konkretisht në Vorë, Elbasan dhe Kamzë ku është numëruar elektronikisht, e ndërsa vijuar numërimi në disa bashki.

Teksa numërimi ende vazhdon, në orët e para të 15 majit, Partia Socialiste kryeson dukshëm para opozitës duke marrë kryesimin në shumicën e bashkive. Kampi socialist udhëheq në bashkitë kryesore Tiranë, Durrës, Lezhë, Shkodër, Tropojë, Kukës, dhe Devoll et
Sipas rezultateve paraprake PS po shkon drejt fitores në 52 bashki kurse koalicioni opozitar “Bashkë Fitojmë” udhëheq garën elektorale në 7 bashki. Në Has, Fushë-Arrëz, Pukë, Mirditë, Rrogozhinë, Kuçovë, Belsh dhe Memaliaj.

–Për t’u njohur me rezultatet në kohë reale KLIKONI në linkun: https://iemis.kqz.gov.al/results2023/results2023.htm

Ju pëlqen!

Bashkitë ku është MBYLLUR VOTIMI deri më tani

Bashkia ELBASAN:

Gledjan Llatja PS (56%) Luçiano Boçi BF (44%)

Bashkia KAMËZ:

Rakip Suli PS (66.36%) Arjan Hioxha BF (35.32%)

Bilbil Bajraktari PD (4.32%)

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti takoi përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Bashkia VORË:

Blerim Shera PS (73.52%) Indrit Hoxha BF (26.48%)

Bashkia PUSTEC:

Pali Kolefski PS (63.67%) Pandi Jani (BF) (36.24%)

Bashkia DELVINË:

Besmir Veli PS (62.61%) lir Mehmeti BF (37.39%)

Bashkia PUKË

Rrok Dodaj BF (58.13%) Gjon Gjonaj PS (41.87%)

Bashkia DROPULL

Thanas Maneka BF (14.87 %) Dhimitraq Toli PS (81.25 %) Kosta Garo Nisma Thurje (3.88 %)

Bashkia TEPELENË

Tërmet Peçi PS (82.67 %) Baftjar Imeri BF (10.33 %) Sokol Guga PD (7.00 %)

Bashkia PRRENJAS

Nuri Belba PS (63.31%) Suzana Topi BF (36.69%)

Bashkia HIMARË

Fredi Beleri BF (fitues) Jorgo Goro PS

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!