Mijëra protestues dolën përsëri në rrugët e Tbilisit me thirrjet për zgjedhje të parakohshme. Përplasjet u përshkallëzuan një ditë pas fjalimit në sallën e parlamentit të Gjeorgjisë të deputetit rus, rus Sergei Gavrilov.

Protesta e të premtes u zhvillua e qetë, ndryshe nga ajo e së enjtes ku rreth 10,000 njerëz dolën në rrugë. Në kryeqytetin gjeorgjian u shënuan skena kaotike, ku policia  përdori plumba gome, ndërsa u raportuan shumë arrestime.

Ndërkohë, kryetari i parlamentit Irakli Kobakhidze, anëtar i partisë në pushtet “Ëndrra e Gjeorgjisë”, dha dorëheqjen pas një takimi të jashtëzakonshëm me krerët e partisë. Kobakhidze theksoi se dha dorëheqjen si shenjë e “përgjegjësisë së lartë”, dhe jo sepse iu nënshtrua “kërkesave të papërgjegjshme të partive opozitare”. Nga përplasjet pati 240 të plagosur, duke përfshirë 80 oficerë policie dhe 305 të arrestuar.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.