Trajtimi i hormoneve mund të ndihmojë në kontrollin e kancerit të prostatës, por gjithashtu mund të rrisë rrezikun e depresionit, sugjeron një studim i ri.

Duke pasur parasysh se hormonet mashkullore të tilla si testosteroni stimulojnë rritjen e tumoreve të prostatës, medikamentet që përdoren për të ulur prodhimin e hormoneve përdoren për të trajtuar kancerin e prostatës.

Duhet të theksohet se përdorimi i tyre mund të çojë në efekte të rënda anësore, të tilla si mos mbajtja dhe impotenca.

Ju pëlqen!

Ky hulumtim ka treguar se meshkujt që janë në terapinë hormonale pas heqjes së prostatës, kanë 80 për qind rrezik më të lartë të zhvillimit të depresionit krahasuar me pacientët e tjerë.

Ndryshe, shumë njerëz me kancer bien në depresion, veçanërisht për ata me kancer të prostatës, pasi trajtimi shpesh ndikon në funksionin e tyre seksual.
– Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!